MSZMP Pest Megyei végrehajtó bizottsági üléseinek jegyzőkönyvei és mellékletei 1957. január 7. Ideiglenes intézőbizottsági ülés

Napirend: - 1. Jelentés az ipari termelés helyzetéről. - - Jelentés. (Termelési helyzet, munkástanácsok, üzemi pártszervezetek.) 6–15.

Ez ebben az üzemben annál is nehezebb volt, mert a dolgozók oére­zése sok esetben az országos átlag felett mozog, és a munkástanács­nak a bérrendezést nivellálási alapon kellett megoldani , ami ter­mészetszerűleg nem ment könnyen. A bér megállapításoknál általában több üzemben komoly problémák vannak, és nem e helyen maguk a munkástanácsok a dolgozók vetik fel a darabbér bevezetésének kér­dését. A Ganz munkástanácsa ugyancsak hasznos munkát fejtett ki a termelés folyamatos biztosítása érdekében. A legtöbb hxhísVihh üzembeh megmutatkoznak ezek a pozitiv jelenségek. Ezek és hasonló intézkedések már kezdik megmutatni a munkástanács jelentőségét. De a pozitiv vonások mellett még mindig erősen jelent kezik az a tény, hogy a munkástanács tagjai nem dolgoznak(munka­időben tárgyalnak, és a termelés helyett nagyrészt politikai kér­désekkel foglalkoznak. Ez túlnyomórészt a Kádár kormány bírálatá­ban, nem egy helyen durva rágalmazásban, valamint pártellenes tá­madásban bérűit ki. Az Autógyárban a Munkástanács újévi üdvözletében kimondottan kor­mány és a Szovjetunió ellen próbált hangulatot kelteni. Jellemző, hogy a legtöbb esetben ha leültünk tárgyalni az üzemi kérdések he­lyett politikai kérdéseket vetnek fel. Sok helyen magukat, és a munkásokat a kormány által becsapottnak tüntették fel, erre hangolják a dolgozókat, és nem eredménytelenül. Miután ez a tevékenység nem helyi jellegű, joggal tehető fel,hogy a munkástanácsoknak megvan az illegális központjuk megvan az ellenforradalmi erőkkel a kapcsolatuk, és követik utasításaikat amelyeknek fő jellemzője a párt-a kormány-és a szovjet-ellenesség. A párt ellenes tevékenységük most különösen meglátszik a pártszer­vezetek megalakítása ellen való egységes állásfoglalásukban, bár ebben a kérdésben az egység meg lett bontva, mert üzemeink jó ré ­szében a pártszervezet megalakult. Kommunista ellenes magatartásuk az elbocsátásoknál, leépítéseknél nyilvánult meg konkrétan, és megalaiailásuk utáni első tevékenységüket amely a kommunista párt ós gazdasági vezetők kiszórásában mutatkozott meg, most az elbo­csátásokkal folytatják. Az üzemek ebben a kérdésben is jórészt magukra vannak hagyva, sem az intéző bizottság, sem a Minisztérium nem nyújtott segítséget. Sőt a minisztériumokból az elbocsátásra kerülő embereket az üzemben lévő kommunisták helyére akarják tenni.

Next

/
Thumbnails
Contents