Szabó Imre: Az iskolák államosítása Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegyében - Pest Megyei Levéltári Füzetek 16. (Budapest, 1988)

II. AZ ISKOLÁK ÁLLAMOSÍTÁSÁÉRT FOLYTATOTT HARC GYŐZELME (1948) - 4. Az államosítási törvény végrehajtása és megvalósulása

végén illetményüket megszüntette. Azokat az alkalmazottakat viszont, akik nyugdíjazás i­ránti kérelmüket június 16 . előtt nyújtották be egyházi hatóságaikhoz - és állami alkal­mazottá való átminősítésüket nem fogadták el ­sürgősen nyugdíjazta. Barabás Tibor tankerületi főigaz­gató-helyettes jelentette a Budapestvidéki Tankerület államosítási problémái között, hogy Kalocsán és Zsámbékon személyi ügyekben megold­hatatlannak látszik a helyzet, mert a kineve­zést kérő tanárok az ottani beosztást nem akar­ják elfogadni. A Gimnáziumi ügyosztály kérte azt is, hogy az általános iskolákba átengedett 23o tanár közül 25-3o visszamehessen a gimná­ziumokba . Érdekes megyei vonatkozású döntést hozott a bizottság az aszódi gimnáziummal kapcsolatban, mivel annak régóta piaci és vásá­ri helypénzszedési joga volt. A közalapítvány­beli főügyész véleménye alapján a gimnáziumi ügyosztály azt javasolta, hogy helyesebb erről a jogról lemondania, mert az iskola rendes állami javadalmat élvez és a jövedelem besze­dése, kezelése rendkívül nehézkes. "Bár a dí­jak beszedése jövedelmet jelentene, mégsem illő egy nevelő intézethez ilyen feudalista maradványként fennmaradt üzleti vállalkozás." (182)

Next

/
Thumbnails
Contents