Pásztor Mihály: A fehérterror néhány jelensége. Pest megye 1919-1920 - Pest Megyei Levéltári Füzetek 8. (Budapest, 1985)
I. Az ellenforradalmi erők előkészületei a Tanácsköztársaság megdöntésére, s az azt követő terrorra. („Szegedi gyülekezés” 1919. május, június és július hónapokban.)
akasszuk. Mivel az egységek nagy része a csehszlovák fronton tartózkodott az egyesülés ezekkel még pedig a "Leitha" monitorral és a "Komárom" valamint "Fogas" őrnaszádokkal csak nehezen, részben nehéz harcok árán volt megvalósitható. Egy csoport 25-én Dunapentelén a "Munka" (volt "Uno") és néhány segédhajó csatlakozását érte el. A Szamuelly saját parancsnoksága alatti déli csoport (Viza, Compó, Balaton stb. ) azonban nem volt csatlakozásra birhatő. ... embereink a legszebb kitartást tanúsították. Kivéve a "Munka" legénységét és a hajó Pakson... 26-án ... a vörösön maradt hajóhadhoz pártolt át. Nem sikerült tárgyalással tisztjeit kimenteni. Sőt a "Munka" a "Komáromra" és "Pozsonyra" a legrövidebb távolságra (30-50 méter) gyorstüzelő ágyukkal megkezdte a tüzelést. Az áttörés mégis sikerült... Az áttörés után angol fogságba kerültek Baján, a Zemplén Szilárd által emiitett folyami "harci jármüvek" tisztjei és legénységeik, kivéve a "Maros" személyzetét, akik a csehekhez menekültek. Ugyanezekkel az eseményekkel kapcsolatosan, ugyanakkor egy másik levél a "Munka" átállásának (a Tanácsköztársaság oldalára) szinhelyeként Dunapentelét jelölte meg, ahol a "Munkát" a fehérek meg is sem misitették. Az ellenforradalmi "monitor-lázadással" foglalkozó levélrészletből az derült ki, hogy az összeköttetést a "folyami tisztek" keresték az ellenforradalmat előkészitő hazafiakkal! Honnan tudhatták: mikor, hol, kit vagy kiket keressenek? ! Nem is beszélve arról, hogy a szervezést még a Szamuely parancsnoksága alatt álló egységeknél is megkísérelték! Nehezen elképzelhető a "hazafiakról", hogy ehhez a "munkához" 1919. június hó 24-én reggel fogtak hozzá. Ezzel szemben viszont