Pásztor Mihály: A fehérterror néhány jelensége. Pest megye 1919-1920 - Pest Megyei Levéltári Füzetek 8. (Budapest, 1985)

I. Az ellenforradalmi erők előkészületei a Tanácsköztársaság megdöntésére, s az azt követő terrorra. („Szegedi gyülekezés” 1919. május, június és július hónapokban.)

nyegében ezt tartalmazta az 1919. július 11-én készült szegedi érté­kelés is: "... Az eddigi sporadikus, különböző időben, különböző vi­déken rendezett ellenforradalmi kísérletezések sajnálatos eredményte­lenségei ismeretesek. Kimondhatatlan károkkal járnak, melyeknek bő­vebb ecsetelése nem szükséges. Ezek az eredménytelenségek a szer­vezetlenség és a megfelelő előkészítés hiányára vezethetők vissza és abból származtak, hogy különböző emberek másoktól és másoktól kaptak megbízatásokat, vagy saját szakálukra dolgoztak anélkül, hogy egyik a másik működéséről vagy megbízatásáról tudomással birt vol­„12 : „ , , na... Az ellenforradalom egységesítéséről szőlő felterjesztést 1919. július 11-én a Magyar Nemzeti Hadsereg Vezérkari Főnöksége készítette, s a tisztázatot Gömbös államtitkárnak adták át. Gömbös államtitkár abban az időszakban a "polgári csoportot" vezette, még a M. N. H. Vezérkari Főnöksége a "katonai csoporthoz" tartozott. A Vk. értékelése azért is jelentős, mert megmagyarázta : mit értettek ők, akkor : "szervezetlenség" alatt? Nem olyan értelemben használták a szervezetlenség fogalmát, amivel kizárták volna a szervezett ellenfor­radalmi erők tevékenységét a júniusban - és korábban - kirobbantott ellenforradalmakban, hanem arról volt csupán szó, hogy a különböző személyek által szervezett erők szervezettsége, összhangja nem volt meg, ami összességében eredményezte a szervezetlenséget. Nem tudni, hogy Héjjas Iván fhgy. által vezetett szervezés - pl. a Duna vidéki ellenforradalom időszakában - milyen szinten tarthatott, de jócskán átjuthattak már akkor a kezdeti szakaszon, ahogyan ezt a fehérterror időszakában véghezvitt "tetteikkel" igazolták. Prónay kecskeméti "összekötőtiszt" korában kapcsolódott először ellenforradalmi jellegű tevékenységbe, Kecskeméten tette meg az el­lenforradalmárokhoz vezető ut első lépéseit. Gömbös Gyula már 1919

Next

/
Thumbnails
Contents