Pásztor Mihály: A fehérterror néhány jelensége. Pest megye 1919-1920 - Pest Megyei Levéltári Füzetek 8. (Budapest, 1985)

I. Az ellenforradalmi erők előkészületei a Tanácsköztársaság megdöntésére, s az azt követő terrorra. („Szegedi gyülekezés” 1919. május, június és július hónapokban.)

"1919. június 12-én indultam el Czeglédről és jöttem Szegedre. Bu­dapest, Dombóvár, Kővágő-szőllős, Pécs és Szabadkán keresztül." *^ Héjjas Iván fhgy esetében nem elképzelhetetlen, hogy a fenti ut­vonalat - vagy a hozzá hasonlót - használhatta, de Francia Kiss alig­ha lovagolhatott ezen az útvonalon, ő feltehetően sokkal rövidebb, de szintén biztonságos uton juthatott jőnéhányszor Szegedre, s nem fog­ták el egyetlen egyszer sem, sőt: az aknazáron sem robbant fel, amit egyszerűen csak kikerült. Az "utbiztositás" olyan zökkenőmentes sike­reket ért el, hogy az alig néhány hete alakult Magyar Nemzeti Hadse­reg Vezérkari Főnöksége 1919. június hő 26-án nyugodtan elhatároz­hatta : "Második ut Kecskemét, Bugacz, Dorozsmán át megszervezen­dő, itt egyelőre csak szóbeli üzenetek."** Az első számú utvonaluk "nyomvonalát" nem közölték ugyan, de ott már igen olajozottan mű­ködhetett a szervezet, ha szóbeli üzeneteken kivül más módon rögzi­tett közléseket is továbbíthattak. Pethes szds. szervezett átkelésre vo­natkozó közlése vitathatatlanul igaznak tekinthető. A Duna-Tisza köze parasztsága szervezésére vonatkozó kitételét csak Héjjas Iván fhgy. beismerése támasztotta alá, de Héjjas Iván - ebből a szempontbői - abszolút "autentikus" forrásnak tekinthető, hi­szen alaposan feltételezhető, hogy ő volt a "főszervező" - vagy egyik főszervező - , mert csak ennek alapján érthető a Tanácsköztársaság utáni időszakban elért gyors szervezési sikere. Mindez nyilvánvalóan nem azt jelenti, hogy a Duna vidékén 1919. júniusában kirobbant el­lenforradalom kizárólagosan csak az ő "munkájuk" következménye, de tevékenységük tény - Pethes szds. és Héjjas Iván fhgy. sorai alapján ­bizonyítottnak vehető. Héjjas Iván fhgy. szervezésre vonatkozó feljegy­zéseket nem hagyott ránk, amiből pontosan kiderülhetne : mikor, hol, milyen zavarok csúsztak a szervezésükbe, amelyek aztán végül a szervezetlenség képének a kialakulásához vezettek. E kérdésekről lé­21

Next

/
Thumbnails
Contents