Schramek László: Az állandó hadsereg eltartásának kérdései a 18. század első felében Pest megye példáján keresztül - Előmunkálatok Pest megye monográfiájához 7. (Budapest, 2011)
I. A katonaság elhelyezésére vonatkozó intézkedési tervek a 18. század közepéig - I.4. Deputatio des Status publico-oeconomico-militaris (1699) - I.5. Fra Angelo Gabrielis javaslatai (1700 körül)
I. Lipót a felszabadító háború utolsó éveiben egy bizottságot hozott létre Deputatio des Status publico-oeconomico-militaris (Közigazgatási, gazdasági és katonai bizottság) néven a Habsburg Monarchia katonai berendezkedésének kidolgozása céljából, valamint hadi költségvetésével kapcsolatos zavarok felszámolása érdekében. E testület tagjai közé a Haditanács, az Udvari Kamara, a Hadbiztosság, valamint a cseh és osztrák kancellária képviselői kerültek be.34 Az éveken keresztül elhúzódó tárgyalások során választ kellett találni a katonaság elhelyezésnek problémáira is. Az uralkodó által jóváhagyott javaslat végül a beszállásolás helyett a kaszámyaépítésben találta meg civilek és katonák számára is egyaránt megnyugtató megoldást. A laktanyákat olcsó anyagok (vályogfalak, nádtető stb.), valamint az ezredekben szolgáló katonák munkaerejének felhasználásával akarták gyorsan megépíteni, de az utasítás végrehajtásáról egyelőre nem állnak rendelkezésünkre adatok.15 I. 4 Deputatio des Status publico-oeconomico-militaris (1699) I. 5. Fra Angelo Gabrielis javaslatai (1700 körül) A karlócai béke (1699) megkötése utáni években további két berendezkedési tervezet készült, amelyek az ország közigazgatási reformjára tettek javaslatot. A bécsi udvar egy ferences szerzetest, Fra Angelo Gabrielist bízta meg javaslatai kidolgozásával,36 aki a magyar történeti irodalomba Tüzes Gábor néven vonult be.37 A barát a gyalogságot városi helyőrségekben akarta elhelyezni, a lovasságot pedig a várakhoz közeli településeken, hogy szükség - feltehetően lázadás - esetén támogathassák a gyalogságot. A Magyar Királyságot és Kapcsolt Tartományait megszálló mintegy 45 000 fős sereg ellátását gabonaraktárakból kívánta biztosítani. A csapatok a nyarat elképzelései szerint táborokban, a telet a hat nagy közigazgatási kerületre osztott királyság kormányzóságai utasításainak megfelelően a lakosságnál töltötték volna, a gyalogosok a városokban a lovasok a falvakban. Az előfogatok útvonalának megállapítása a kerületi kormányzóságokat illette meg Fra Angelo Gabrielis tervei szerint.38 j4 Kas, 53. o. Ezúton köszönöm meg Kas Gézának, hogy rendelkezésemre bocsátotta doktori disszertációját. 35 Kas, 73 o. 3,1 E tervezet keletkezési körülményeiről keveset lehet tudni. A szerző csupán annyit árul el írása végén, hogy gondolatait a császár kérésére, illetve utasítására vetette papírra: , Jut to ció é rasegnatto alia clementissima risoluzione deli' Augustissima Sua Sacra Cesarea Real Maestä da Fra Angelo Gábriellé da Stizza de Min. Os. Rif di Santo Francesco” ld. Fra Angelo, 263. о. ,7 Fra Angelo Gabrielis ferences szerzetes (eredeti neve Gabrieli Raphael) részt vett Buda 1686. évi ostromában a tüzérség irányításában. Ld. Thaly, 1882. 852-853. o. 38 Fra Angelo, 1900. 239-243. о. 16