T. Bereczki Ibolya, Sári Zsolt szerk.: A népi építészet, a lakáskultúra és az életmód változásai a 19-20. században - Tanulmányok a Dél-Dunántúlról és Észak-Magyarországról (Szentendre: Szabadtéri Néprajzi Múzeum, 2005)
TELENKÓ Bazil Mihály: Táji adottság-temetkezési forma-építészeti örökség 1. Adatok az erdőbényei „pincés" temetkezés néprajzi vizsgálatához
2. kép. A koporsó leeresztése (CUTHY Lászlóné felvétele, 2003. sírt csináltattak. Tehát lementek a lejáróval két oldalra, és egy koporsónyl részt kiástak, kiképeztek. Oda is beraktak, ide is. Na az csak egy kétszemélyes. Na de mán az az igazság, hogy később már ragaszkodtak ahhoz, hogy szóval ne a koporsóra menjen a föld. Szóval az olyan rossz hatást keltett amikor van egy temetés, és úgy dübörög a föld a koporsón. " 3. A padmalyos temetkezési forma különleges módját alkotja a boit-os, botos, 3 hosszanti padmalyos* pincés' 0 sírhelyek kialakítása. A néprajzi szakirodalomban csak elvétve találunk adatot ezen sírforma használatáról. 11 Előfordulása szórványos. A sírgödör, azaz síp, v- kiásásának két módjával találkozunk Erdőbényén. A korábban 6-8 méter hosszúságura kiásott síprészt ma már csak 2,70 méter hosszúságúra alakítják ki. Ennek oka, hogy régebben a pincerészhez földből kivájt lépcső vezetett, ahol a koporsót kézben vittek a végső nyughelyre. Ma a koporsót kötélen eresztik le a sípba, ahova létrán jutnak le a temetkezési vállalt munkatársai (2. kép). A „pincés sírok" kialakítását az 1970-es években szabályozták, azóta a temetkezési vállalat készíti a sírokat, szemben a korábbi gyakorlattal, amikor a falubeliek, szomszédok, családtagok ásták ki a családi sírhelyet. Ma a sípot 3,20 méter mélyre ássák. 13 „Többen összeálltunk felváltva. [...JNem is kellett hijni, hanem jelentkezett az ember. [..JNagyon meg kellet dolgozni egy sír ásásánál. Hét méter volt egy sírnak a hossza. Lépcsővel kellett lemenni a sírba, mint egy pincébe, fokról-fokra. Olyan hoszszút kellett csinálni. Mostmár nagyon modernizálva van. Mostmár csak két méter hetven centi a sírnak a ieereszö része.'™ 3. kép. Családi sírhely a katolikus temetőben (CUTHY Lászlóné felvétele, 2003.). 8. BALASSA Iván 1989. 34. 9. DIMÉNY Attila é. n.; CSÖSZ-SZABÓ István 1988. 120-124. 10 Lásd kötetünkben KEMÉNYFI Róbert írását. 11. A sírgödör hosszirányú megnyújtásáról elvétve találunk adatot. Vö.: BALASSA Iván, DIMÉNY Attila, CSÖSZSZABÓ István, KEMÉNYFI Róbert munkáiban. 12. A „pincés sírok" sírgödrének ez az elnevezése terjedt el Göncön is. Lásd PUSZTAI Regina 2005. 21. 13. Természetesen a korábbi sírok esetében a síp mélysége változó volt. 14. GUTHY Lászlóné Erdőbényei temetkezési szokások. Kézirat. NKFP-SZNM 030.sz.