Cseri Miklós, Tárnoki Judit szerk.: Népi építészet a Kárpát-medencében a honfoglalástól a 18. századig - A 2001. október 9-10-én Szolnokon megrendezett konferencia anyaga (Szentendre; Szolnok: Szabadtéri Néprajzi Múzeum; Szolnoki Damjanich János, 2001)

† NAGY Ágnes-GALLINA ZSOLT-MOLNÁR István-SKRIBA Péter: Késő Árpád-kori, nagyméretű, földbe mélyített építmények Ordacsehi-Bugaszegen

24. kép. Légi felvétel az ordacsehi-bugaszegi lelőhelyről (MIKLÓS Zsuzsa felvétele) Velük ellentétben, BARABÁS Jenő és GILYÉN Nándor véleménye szerint, csak a 12-13. században, a telekrendszer kialakulása idején jelent meg valamilyen egysze­rű, többcélú gazdasági épület, sövényfalas, részben nyitott oldalú fészer, amely a ház körüli kezes jószágnak vagy terménynek nyújtott védelmet. Állattartási épületek még nem alakultak ki a ház körül nagyobb számban. A 13. századtól megindult a gazdasági épületek, elsősorban pincék, vermek differenciálódása. BELÉNYESSY Márta szerint a 14. századtól már jelentősen növekszik a félszilaj és az istállós állattartás. A gazdasági épületeket vizsgálva, a 14. században az istál­lónak lehetett a legfejlettebb a szerkezete, amellyel a ló- és szarvasmarha-tartással kapcsolatban már ennél korábbi időkben is találkozhatunk. Szerinte ezek föld feletti, fából készült épületek, egykorú ábrázolások alapján. 60 E századtól már egyértelmű­en számolni kell az igavonó jószág istállós tartásával. BALASSA M. Iván szerint eb­ben az időben ez nem csak különálló épület lehetett, hanem a lakóházzal egybeépí­tett is. 61 BARABÁS Jenő és GILYÉN Nándor szerint a 14-16. században új gazdasági épületek, istállók, csűrök, pincék jelentek meg. Ezek léte kimutatható, de nem tekint­hető általánosan elterjedtnek. A Dunántúlon a gazdasági épületek elterjedése és dif­ferenciálódása valószínűleg a 14-15. század folyamán megtörtént. A 16. századtól a Dunántúlon gyakori lehetett az istálló, mint azt írásos források is tanúsítják. A 18, század előtti istállók részleteiről, alaprajzi kialakításáról azonban szinte semmit sem 60. BELÉNYESSY Márta 1956. 29-50. 61. BALASSA M. Iván 1989. 80.

Next

/
Thumbnails
Contents