Cseri Miklós szerk.: A Kisalföld népi építészete - A Győrött 1993. május 24-25-én megrendezett konferencia anyaga (Szentendre; Győr: Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Xantus János Muzeum, 1994)

TAKÁCS Miklós: Falusi lakóházak és egyéb építmények a Kisalföldön a 10-16. században (Kutatási eredmények és további feladatok.)

8. kép. Tüzelőberendezés nélküli veremház. Lébény-Bille-domb 45. obj. nem lehet kizárni annak a lehetőségét, hogy a 10-11. századi lakáskultúra ezen eleme a magyarság 9. század végi honfoglalása révén terjedt el vidékün­kön. Ezen, talán túlzott mértékben is óvatosnak tűnő megfogalmazáson néze­tem szerint egyelőre nem lenne helyénvaló változtatni, méghozzá legalább négy oknál fogva. Egyrészt, még a Kisalföldön is igen kevés összehasonlító anyag áll rendelkezésre. Másrészt, a Felső-Don vidékéről származó párhu­zam egyelőre elég bizonytalannak tűnik, többek között a közölt rajz alacsony színvonala miatt. Harmadrészt, a régészeti források alapján még nem lehet pontosan megállapítani, 86 hol is voltak a magyarság 9. századi lakhelyei. Negyedszer pedig, a Tiszántúl középső részén előkerült egy olyan, avar kori veremház, 87 amelynek tüzelőberendezése némiképp emlékeztet a kisalföldi „fűtőgödrök"-re. A házak fűtőberendezésével kapcsolatosan kell megemlítenem azt is, hogy több esetben is sikerült kibontani olyan lakógödröt, amelyben semmilyen tüzelésnyom nem volt - például Ménfőcsanak-Szeles-dűlő 398. obj., Lébény­Bille-domb 45. obj. (8. kép). Ez utóbbi objektum érdekessége, hogy az átla­gosnál valamivel nagyobb volt, és téglalap alaprajzú. Ilyen objektumok előke­rültek már a Kárpát-medence más, keletibb részein is, és egy igencsak való­86. Ezt hangsúlyozta a Magyar Nemzeti Múzeumban, 1992. december 7-én megtartott előadá­sában BÁLINT Csanád 1993. 87. MADARAS László 1989. 17., 22. ábra.

Next

/
Thumbnails
Contents