Cseri Miklós szerk.: A Kisalföld népi építészete - A Győrött 1993. május 24-25-én megrendezett konferencia anyaga (Szentendre; Győr: Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Xantus János Muzeum, 1994)
TAKÁCS Miklós: Falusi lakóházak és egyéb építmények a Kisalföldön a 10-16. században (Kutatási eredmények és további feladatok.)
1. kép. Kerek ház. Ménfőcsanak-Szeles-dűlő 147. obj. (A felvételeket a szerző készítette.) hogy elég nagy mértékben támaszkodnak ugyanarra a forrásanyagra. így az általam alább leírt „házfejlődési vázlat" is némiképp eltér a korábbiaktól, és természetesen saját eredményeimet sem tekintem véglegesen lezártnak. 10-14, század Az Árpád-kori Magyarország más részeihez hasonlóan a régészetileg dokumentálható lakóházak óriási többsége a Kisalföldön is veremház. Van azonban néhány ritka, elszórt és elég nehezen értelmezhető adat földfelszínre épített vagy alig földbe ásott lakóházról is. E felosztás kapcsán csak röviden szeretnék utalni arra, miért nem követhettem azon, a közelmúltban ismételten és ez esetben meglehetősen vehemens formában megfogalmazott érvelést, 48 amely szerint a földbe ásott, Árpád-kori lakógödrök csak pincéi lehettek a mezőgazdasági művelés által szétrombolt egykori földfelszíni épületeknek. E nézetnek kétségtelenül van alapja annyiban, hogy ismételten felhívja a figyelmet egyrészt a földfelszíni, könnyű szerkezetű vagy fából 48. BAKA Y Kornél 1989. 140-146.