Cseri Miklós, Füzes Endre (szerk.): Ház és ember, A Szabadtéri Néprajzi Múzeum évkönyve 9. (Szentendre, Szabadtéri Néprajzi Múzeum, 1994)

BÍRÓ FRIDERIKA-KÁLDY MÁRlA: "Serkenj fel és állíts alsó iskolákat..." Fejezetek Vas megye falusi iskoláinak történetéből I.

2. kép. Tanító és tanítványa a 17. században. (COMENIUS: Orbis Pictus. 1675. 2.) rások is szólnak, de még 1560 körül is itt találjuk. 1634-ig más helyen működött, majd ideiglenesen Sobry prépost házába helyezték, ahol a diákok az öreg szobában lakhat­tak és a konyhát is használhatták. 1637-ben új iskola épült Szombathelyen, ami sajnos hamarosan leégett, de a püspök újra megépíttette, majd utóda Püsky püspök „...az oskolát sindeleztette és ami hija volt, építette, ker­tiét foniatta". 6 Egy másik forrásból azt is megtudjuk, hogy „...kemencét rakott bele... kéményét magasabbra emeltette... deszkáit és egyéb épülethez, való Instrumentu­mokat is az várból attak". Egy tanúvallomásból az is ki­derül, hogy az építkezéshez szükséges meszet és téglát szintén a várból vitték. 7 Körmend a középkori Magyarország egyik rangos me­zővárosa volt. Nagy piactere szélén nemcsak várkastély, városháza, kolostor és templomok álltak, de a Szent Er­zsébet-templom közelében egy iskola is működött. 8 En­nek a plébániai iskolának létét egy 1499-beli adat is meg­erősíti. Egy malom említése kapcsán szó esik a Rábához közel álló iskoláról is. 9 A közeli Monyorókeréknek, amely fontos vásáros- és vámhelynek számított, a 15. század második felében volt iskolája. 10 E szórványadatok arról győznek meg bennünket, hogy jóllehet a korai századokban Vas megyének is - az or­szágos helyzetnek megfelelően - igen gyér és laza isko­lahálózata volt, de a falusi és mezővárosi plébániai isko­lák mégis egyre több lehetőséget kínáltak a tanulni vágyó gyerekeknek. A módszeres iskolaépítés terveiről és a rend­szeres iskolai oktatás bevezetésének gondolatáról azon­ban csak a 16. században hallunk. Magyarország első és két évszázadig egyetlen egyete­mének városában, Nagyszombatban az 1560-as zsinaton Oláh Miklós esztergomi érsek elrendelte, hogy minden plébánia mellett kisiskolákat kell szervezni. Ezzel a ren­delettel egyben megindultak a reformáció-ellenreformá­ció vallási küzdelmei, bár már 1548-ban is az ellenrefor­máció céljai késztették a pozsonyi országgyűlés törvény­hozóit arra, hogy a főpapokat a helyi iskolák újjászerve­zésére, illetőleg újak alapítására ösztönözzék. Azt akarták elérni, hogy az elpusztult kolostorok és káptalanok föld­birtokjavadalmait nevelési célokra fordítsák. A törvény­hozók előírták, hogy a tanítók a gyermekeket „...a jó tudományra és az igaz vallásra oktassák, legyenek tanul­tak és becsületesek"'." Mindez a felhívás, mind pedig Oláh Miklós rendelete arra volt jó, és azért volt nagyon fontos, mert ráirányította a figyelmet a tudatos és tervsze­rű oktatás szükségességére. Hasonló célok indították el az 1530-as években a re­formáció hirdetőinek nevelési programját, ami már a leg­korábbi baranyai kánonban is megfogalmazódott: akarjatok, hogy minden tanétó ne csak praedicáljon, hanem az. gyermekecskéket is az kereszténységnek fonda­mentomára tanétassék." 12 „Olvasni tanétó iskoláik legye-

Next

/
Thumbnails
Contents