Cseri Miklós, Füzes Endre (szerk.): Ház és ember, A Szabadtéri Néprajzi Múzeum évkönyve 7. (Szentendre, Szabadtéri Néprajzi Múzeum, 1991)

HÁLA JÓZSEF: Pávai-Vaj na Ferenc néprajzi megfigyelései és fényképei Nagyenyed környékéről és a Radnai-havasok vidékéről

13. kép. Oláhlapádi román nő és férfiak deszkából készített uteaajtó előtt (Néprajzi Múzeum, Fotótár. Lsz.: 9770) elég szívesen fogadott volna, mert még 1(1 óraira is meg­hívott. ..." - írta naplójába 1907. május l-jén. 35 Hasonlóképpen járt az Ethnographianá] a Gyep födél című rövid közleményével 36 is, ezt sem közölték a szer­kesztők. Egyik naplójából tudjuk, hogy ezeket az adato­kat is 1906-ban gyűjtötte: „1906. VII. 8. [Intregáld] Reg­gel 7 órakor indultunk gyűjteni a »Csumernara« hol meglehetős hideg szél fujt. Útközben egy karám mellett haladtunk el, a hol laposan gyepes földel fedett barana sertés olak leptek meg. . . . 906. VII. 16. [Miriszló] . . . Voltam az erdőben (La trávás). A marha pásztorok a hegyoldalba egy elég csinos kunyhót csináltak. Egy kis mélyedéssel egyenletessé tették a talajt, az oldalba tar­tófa van ütve, a mely egy ágasra van fektetve, ere egyik oldalt vesszősövény, a másikat rudakra fektetett galyak alkotják; az egész tetőzetfet] különben gyepes föld ta­karja. . . ." 37 14. kép. Fejőedényt tartó oláhlapádi pakulár juhkosár előtt, mellette koliba (Néprajzi Múzeum, Fotótár. Lsz.: 9768)

Next

/
Thumbnails
Contents