Cseri Miklós, Füzes Endre (szerk.): Ház és ember, A Szabadtéri Néprajzi Múzeum évkönyve 7. (Szentendre, Szabadtéri Néprajzi Múzeum, 1991)
HÁLA JÓZSEF: Pávai-Vaj na Ferenc néprajzi megfigyelései és fényképei Nagyenyed környékéről és a Radnai-havasok vidékéről
5. kép. Egybeépített ház, esűr és pajta Oláhlapádon, az előtérben kendertilolás. (Néprajzi Múzeum, Fotótár. Lsz.: 9778) E füzetet eredetileg az 1906/1907-es tanévben a kémiai gyakorlatokon használta, és 1908-ban ennek üres hátsó lapjaira írta néprajzi feljegyzéseit. 2(1 Kémiai jegyzetei száz oldalt, néprajzi feljegyzései pedig huszonhét oldalt tesznek ki. E huszonhét oldalból három oldalon szerepelnek a közölt adatok (1-2.: Oláhlapád. 3.: Remete). A füzetben egyéb oláhlapádi adatok (határnevek, ételek, kolindálás 27 ) is olvashatók és negyvenegy rajz (tüzelőberendezések, épületek, udvarok, kerítések, kapuoszlopok, út menti fa- és kőkeresztek) is van benne. Hat és féloldalnyi az a befejezetlen kézirat, amelynek PÁVAI-VAJNA Ferenc a Népies építkezés és telek beosztás Oláhlapádon (Alsófehér megye) címet adta. 2s A szövegből kihagytam a talajok és a határrésznevek leírását, viszont közlöm a kézirat 6. oldalán lévő szöveg közti rajzot (18. kép). Ezeket az adatokat is 1908 januárjában 6. kép. Oláhlapádi sövényház kamrából átalakított istállóval (Néprajzi Múzeum, Fotótár. Lsz.: 9762)