Kecskés Péter (szerk.): Ház és ember, A Szabadtéri Néprajzi Múzeum Közleményei 2. (Szentendre, Szabadtéri Néprajzi Múzeum, 1984)

Tanulmányok - H. CSUKÁS GYÖRGYI: A Bakony és a Balaton-felvidék népi építészete (A Szabadtéri Néprajzi Múzeum Közép-Dunántúl tájegysége)

cék néhány példánya — a présház azonban ezeknél is kőből épült. 250 A kőépítkezés a szőlőhegyen is ko­rán általánossá vált, bortárolásra a kőboltpincék bi­zonyultak legalkalmasabbnak. Nemesi, egyházi sző­lőhegyi kőpincékről már középkori források is tu­dósítanak, de ekkor a borfeldolgozás és tárolás még többnyire a falubeli pincékben folyt. A XVIII. szá­zadra már áttevődött a borfeldolgozás és tárolás színtere a szőlőhegyi présházakba, pincékbe. A Balaton-felvidéki pincék kiválasztása még fo­lyamatban van. Szeretnénk bemutatni egy préshá­zas boltpincét — a présházzal majdnem egy szint­ben levő dongaboltozatos pincét földhányás fedi —, egy szobát is tartalmazó présházat és egy kétszin­tes présházpincét. Egy Mencshelyről származó, 1835­ös datálású prés már múzeumunk tulajdonában van, jól reprezentálja a Balaton-felvidéken elterjedt nagyméretű, végorsós préseket. 251 1. kép. X. századi lakóházak — várpalotai ásatásból, te (BÓNA István 1973 alapján) a) 1. ház. b) 2. ház 2. kép. Késő középkori kályhás lakóházak, o) Alsóörsi nemesi udvarház. (ENTZ Géza 1956 és ERDÉLYI Ba­lázs 1976 alapján), b) Csepelyi kőből épült udvarház. (KOVALOVSZKI Júlia 1969 alapján) c) Ecséri paplak (CZEGLÉDI Ilona—KOPPÁNY Tibor 1964 alapján)

Next

/
Thumbnails
Contents