Kecskés Péter (szerk.): Ház és ember, A Szabadtéri Néprajzi Múzeum Közleményei 1. (Szentendre, Szabadtéri Néprajzi Múzeum, 1980)

Tanulmányok - BALASSA M. IVÁN : Dél-Borsod település- és építéstörténetének vázlata (A Szabadtéri Néprajzi Múzeum Közép-Tiszavidék tájegysége)

5. kép. Halmazos település, Szentistván azt is addig élték, míg ki nem merült." 8 7 Az Alföld kö­zépső részét a XVIII. század elején summázva a rendkí­vüli főldbőség, az állattenyésztés elsődlegessége és a ha­tárhasználat különféle, de semmiképpen sem kötött for­mája jellemezte. 88 Ezzel szemben a dél-borsodi terüle­teken, például Mezőkövesden a földközösség a három­nyomásos határhasználattal párosulva 89 egészen más határhasználati és gazdálkodási rendszert eredménye­zett. A kövesdi példa nem egyedülálló, Mezőcsátnak is három részre volt osztva a határa, 90 és a környező köz­ségek sorában is megőrizte az emlékezet a tagosítás előt­ti „nyomásokat". 91 WELLMANN Imre a területünktől nyugatra eső vidékek XVIII. század eleji határhasználatát vizsgálva arra a megállapításra jut, hogy különbséget kell tenni a határhasználatban a főleg állattartásra és a jelen­tős mértékben földművelésre alapított gazdálkodás ha­tárhasználati formái között 92 Ugy véljük, hogy a nyo­másos gazdálkodás, az, hogy az árutermelő állattenyész­tés elsősorban nem a községek-városok saját határain be­lül, hanem bérelt pusztákon történt, mind arra vaUanak, hogy Dél-Borsod az általa másodiknak bemutatott, azaz a jelentős mértékben földművelésre alapított típusba tar­tozik. 93 A szálláskertek terminológiájának kérdése is tanulsá­gokkal szolgáihat, hiszen „. . . az elnevezések általában a kertben folyó legfontosabb munkát és a legdöntőbb használatot fejezik ki." 94 Gyűjtéseink alapján meglehe­tősen egységesen a „kert" megnevezés használatát ta­pasztalhattuk a dél-borsodi területeken 9 5 . Ez a terminus nem ad választ a döntő használat kérdésére, hanem egy olyan állapotot tükröz, mikor nincs szükség megkülön­böztető jelzőre, egyértelmű, hogy a kert a szálláskertet jelöli. Tulajdonképpen ez a nehézség a korai adatokban is felmerül, hiszen Mezőkövesden mikor arról intézked­nek 1780-ban, hogy „. . . amely gulyások, kanászok és több pásztor hivatalba helyeztetve lévő lakosok, kiknek ennekelőtte ezideig volt kertek". . . nem jogosultak töb­bé rá, és egyáltalában" a kertek pedig ennekutánna nem fognak szaporíttatni újonnan'^ 96 csak kertet említenek, éppen úgy, mint 1791-ben, mikor „kert inspektort" je­lölnek ki, kinek feladata a ,Jcertet" vizsgálni, a rendre felügyelni. 9 7 Ezekben az esetekben nyilvánvalónak tűnt, mely kertekről van szó, és így csak a kert megnevezést használták. Viszont egy 1787-es tanácsülésen elrendel­ték: „. . . ha valaki az lakosok közül akár szérüs, akár kis kertekben garádgyáit, vagy istálló helyet magok akarat-

Next

/
Thumbnails
Contents