E. Csorba Csilla (szerk.): „Egy ember, akit még eddig nem ismertünk”. A Petőfi Irodalmi Múzeum Jókai-gyűjteményének katalógusa. Tárgyi hagyatéka, díszalbumok, képzőművészeti gyűjteménye, fényképgyűjteménye (Budapest, 2018)
Képzőművészeti gyűjteménye - a) A magyar képzőművészek hódolata Jókai Mór ötvenéves írói jubileumára. Bevezető (Kovács Ida)
vett például a Bajza utcai Jókai-Feszty-ház 1891. október 23-án rendezett házszentelőjén is.12 A Franciaországban élő Munkácsy egy ízben levélben invitálta a fiatal Jókai Rózát, hogy Párizsban folytassa festészeti tanulmányait. A festő ugyanitt bíztatja Jókait, hogy írja meg a magyarok bejövetelének történetét: „Nagy erdekkel várom ezt, mert senki sem kepes oly eleven és festői fantáziával előadni e képét mint te.”13 Róza nem utazott Franciaországba, Munkácsy azonban szűk tíz év múlva, 1893-ban megfestette a Honfoglalás című nagyméretű vásznát. A Vasárnapi Újság - egy fénykép kíséretében - tudósítást közölt a kész műről és Munkácsyról. A cikk szerzője, Pékár Gyula megemlítette, hogy a festményen, az egyik vezér alakjában Jókaira ismerhetünk: „egy pillanatnyi fölvétel ez, mely körülbelül ép akkor lepi meg a mestert, mikor a »Honfoglalás« nagy képén az utolsó ecsetvonásokat teszi meg. A mester merészen szép oroszlánfeje mögött legendaszerü elmosódottsággal vehető ki a magyar vezérek csoportjának egy része, Árpáddal és a kép baloldali szögletén a zászlótartó vezérrel, kinek fejéhez a mester Jókait vette mintául. [...] Jobb felé áll Árpádtól, zászlót tartva kezében, Jókai-vezér, elől Lehel toporzékoló lován, leghátul maga a mester hatalmas oroszlánképével.”14 Munkácsy 1893-ban Jókainak adományozott jubileumi ajándéka mégsem a Honfoglalás című képhez kötődött. A festő a Siralomház szén tanulmányrajzát ajánlotta az írónak, ahogyan az Szmrecsányi Miklósnak 1893 szeptemberében címzett leveléből kiderül: „Hát a Jókai ünnepély mikor lesz? Nem tudom hová küldeni az album számára készített rajzot. Azért tehát engedd, hogy hozzád címezzem. A Siralomház főcsoportját rajzoltam.” A festő még ugyanaz év nyarán kissé bizonytalankodott, hogy jól dönt-e, ha csupán egy vázlatot szán a nagy írónak: „Restellem ilyen produkcióval venni részt a Jókai iránti hódolat kifejezésé 159 Ferraris Artúr Történelmi tarokkparti - 16. tétel