E. Csorba Csilla (szerk.): „Egy ember, akit még eddig nem ismertünk”. A Petőfi Irodalmi Múzeum Jókai-gyűjteményének katalógusa. Tárgyi hagyatéka, díszalbumok, képzőművészeti gyűjteménye, fényképgyűjteménye (Budapest, 2018)
Képzőművészeti gyűjteménye - a) A magyar képzőművészek hódolata Jókai Mór ötvenéves írói jubileumára. Bevezető (Kovács Ida)
akvarelljét küldte, a melyen Jókai, Tisza Kálmán és több barátja társaságában tarokkozik.7 Nagy Lázár akvarellje Bálványos várát mutatja. A rajzok és akvarellek egyenlő nagyságú kartonokra vannak huzva.”8 Jókai az ünnepségen Zala György szobrászművészhez intézve köszönő szavait, a következőképpen válaszolt az őt megajándékozó alkotóknak: „Kedves barátom! Tisztelt művésztársak! Nagy örömömre szolgál, hogy még az a múzsa is eljött örömünnepemet felköszönteni, a kihez hűtelen lettem. Festőnek készültem egykor én is. A festő az az istenihlette próféta, a kinek a költeményét minden nemzet megérd. Az ecsetben van a világnyelv. De a magyar festő és a magyar költő nincs egymástól különválva. A magyar költőnek legerősebb oldala a festés és a magyar festőnek, szobrásznak és építésznek alkotásaiban végig vonul a költészet ihlete. Ez a közös ihlet tartson bennünket jövőre is össze. Gyönyörű ajándékotokat, a melynek művészi becsét az azokat alkotó szeretet kifejezhetetlenné sokszorozza, mint legdrágább ereklyémet fogom őrizni mindenkor. A nemzet elismerése kisérje ragyogó pályátok nehéz küzdelmeit. Viruljon és hirdesse a magyar szellemerőt, a magyar szépművészet!”9 Nem volt légből kapott ötlet az ünnepségeket rendező bizottság részéről, hogy képzőművészek is ünnepeljék neki ajándékozott alkotásaikkal Jókait. Az író, ahogyan idézett beszédében említi, ifjú korában maga is festőnek készült, élete során kedvtelésből több ízben megörökítette önmagát és szűkebb környezetét, valamint számos Munkácsy Mihály a Siralomház tanulmánya - 44. tétel 157