Csiszár Mirella: Színháztörténet nagyítóval. Források a magyar színjátszás történetének tanulmányozásához, 1920-1949 (Budapest, 2018)

A vidéki színjátszás a két világháború között - Miklósy Imre halála után társulata az Országos Színészegyesület megbízottainak jelenlétében konzorciummá alakul át. Újpest, 1937. január 19.

Leltár veendő fel az összes felszerelésről, és erről kimutatás küldendő be az egyesületnek. Korda Sándor felkéri Balla Kálmán és Nagy Jenő urakat, kérjék meg az egyesület elnökét egy hirtelen kiutalandó gyorssegély kiutalása irányában. Balla főellenőr úr a legmesszebbmenő támogatását megígéri ebben az ügyben, és reméli, hogy az egyesület jelen esetben nem zárkózik el, úgyhogy a gyorssegély már 20-án folyósít­ható lesz. Balla Kálmán figyelmezteti az ellenőrző férfiakat kötelességükre, Isten áldását kéri a be­csületes színészi munkára. Az ülést az elnök bezárja. Újpest, 1937. január 19. Korda Sándor - társulati elnök Szabó István — jegyző Homokay Pál — konzorciumvezető OSZMIKT Miklósy-hagyaték Miklósy Imre színházigazgató nagy reményekkel kezdte meg működését 1927-ben Újpesten, a Blaha Lujza Színházban. Néhány év alatt azonban tőkéje elfogyott, s a gazda­sági válság idején csak óriási nehézségek árán sikerült társulatát egyben tartania. Ráadá­sul betegsége is akadályozta munkájában. Tíz esztendei működés után, 1937. január 10- én drámai levélben fordult az újpesti ipari üzemek vezetőihez. Sorai jól szemléltetik azo­kat az akadályokat, melyekkel nehezen tudott megküzdeni: „Színházam mai kétségbeejtő helyzetének legfőbb oka az a két szomorú hónap, melyet kényszerszünetben töltöttem. Tagjaimat azonban fizetnem kellett. Ráadásul be kellett feküdnöm az Illyés klinikára régi vesebajommal, hol szombaton (január 9-én) meg is operáltak. Ezek a körülmények mérhetetlenül legyengítették színházam anyagi erejét” - írta. Talpra állását úgy kép­zelte el, hogy az újpesti nagyvállalatok kedvezményes áron, minden előadásra érvényes szelvényeket vennének át, melyeket tovább adnának a dolgozóknak, ezzel anyagilag is hozzájárulnának a város kultúréletének istápolásához. Miklósy kezdeményezését Újpest polgármestere, Semsey Aladár is támogatta. A „kis segítség” azonban már nem állította talpra Miklósyt, s halálával „jobb sorsra érdemes” társulatát semmi sem mentette meg „a kenyértelenség borzalmától”. (Miklósy Imre és társulata tiszteletteljes kérelme az Újpesti Nagyiparhoz! Újpest, 1937. janjuár] 9. OSZMI KT Miklósy-hagyaték) A vallás- és közoktatásügyi miniszter Miklósy Imre halála után azonnal bevonta a színigazgatói engedélyt, és a társulatot részesedési alapon működő társulattá (kon­zorcium) alakította át, a társulat vezetésével pedig Homokay Pál színészt bízta meg. (108.179/1937. B. M. sz.) - adta hírül a Belügyi Közlöny. (1937. 7. szám 111.) A konzorcium mindössze két hónapig működött. 1937. április elején Újpest városa pályázatot hirdetett a színház bérletére. A jelentkezők között volt Sziklai Jenő a szegedi, Horváth Árpád a debreceni, Tolnay Andor a székesfehérvári, Fodor Oszkár a pécsi és Se­296

Next

/
Thumbnails
Contents