Csiszár Mirella: Színháztörténet nagyítóval. Források a magyar színjátszás történetének tanulmányozásához, 1920-1949 (Budapest, 2018)
Intézménytörténet - Németh Antal továbbítja a Nemzeti Színház tagjainak a vallás- és közoktatásügyi miniszter rendeletét. Budapest, 1940. július 5.
A Vallás- és Közoktatásügyi Miniszter Úr Őnagyméltósága1 fent szó szerint idézett rendeletét azzal a nyomatékos figyelmeztetéssel továbbítom a Nemzeti Színház igen tisztelt tagjainak, hogy azt minden tekintetben a legmesszebb menő módon szívleljék meg. A szerződések meghosszabbításának technikai lebonyolítására Bíró Miklós dr. urat,2 az állami színházak jogtanácsosát és Csávojszky Vince urat,3 az állami színházak gazdasági főnökét kértem fel, akik a közeli napokban gondoskodnak a Miniszter Úr Őnagyméltósága rendeletének szellemében utasításaim végrehajtásáról. Azzal a biztos meggyőződéssel, hogy a múló hetek és hónapok egy boldogabb, szebb magyar jövendőt készítenek elő, köszöntőm a Nemzeti Színház igen tisztelt tagjait. Németh Antal s. k. OSZMIKT 76.285 1 1939. február 16-tól 1942. július 3-ig ezt a pozíciót Hóman Bálint töltötte be. 2 Bíró Miklós, dr. (Leányfalu, 1890. okt. 22-?): ügyvéd, Pest vármegye tb. főügyésze, az állami színházak jogtanácsosa. Az állását egy ideig 1945 után is megtarthatta. 3 Csávojszky Vince (Bp., 1886. dec. l.-Bp., 1951. máj. 28.): az állami színházak gazdasági főnöke. 1909-től dolgozott az Operaházban; kezdetben számfejtő volt, majd főkönyvelő. „Figyelemmel arra, hogy az állami színházaknál igen nagy értékű állami pénzek és sok milliárd értékű ingóságok (ruhatár, díszlettár stb.) kezeltetnek, az állami ellenőrzés teljes intenzivitásának biztosítása érdekében” a minisztérium elengedhetetlennek tartotta, hogy „az állami színházak gazdasági főnöke ne az állami színházaknak, a változó vezetőktől függő alkalmazottja, hanem ezektől függeden állami tisztviselő legyen.” Ezért Csávojszky Vincét 1926. május 1-jén az állami színházak gazdasági főnökévé nevezték ki. Az állami színházak ügyvitele terén kifejtett értékes és eredményes szolgálata elismeréséül 1942. május 12-én magyar királyi kormányfőtanácsosi címet kapott. A nyilas hatalomátvétel után elbocsátották, de a második világháború után, 1948-ig ismét az Operaházban dolgozott. 240