Antall József – Buzinkay Géza szerk.: Népi gyógyítás Magyarországon / Orvostörténeti Közlemények – Supplementum 7-8. (Budapest, 1975)

Bálint Sándor: Adalékok a hajdani pestisjárványok magyarországi hiedelemvilágához (Szent Sebestyén, Szent Rókus és Szent Rozália tisztelete)

Bálint S.: ... A hajdani pestisjárványok .. . hiedelemvilága 235 ságát a hívektől. A szokás még a pestisjárványok idején tanúsított példás egyházi kötelességteljesítés: betegellátás, temetés, harangozás miatt tapad­hatott ehhez a naphoz, amely az újbúza időszakába is beleesett. 3 9 SZENT ROZÁLIA TISZTELETE Rozália (névünnepe szept. 4.) a katolikus barokk népéletnek egyik leg­jellegzetesebb alakja, az egykorú járványos betegségek kiemelkedő hazai' védőszentje. Életéről keveset tudunk, azt is teljesen átszövi a legenda. Az előkelő Sinibaldi grófi család sarjadéka, a szicíliai udvarban nevelkedett, majd visszavonult a világtól. Palermo mellett a Monte Pellegrino egyik barlang­jának mélyén húzódott meg és 1166 táján ott is halt meg. A barlang földjére feküdt, bal karját vánkosként a feje alá tette, jobbjával a feszü­letet tartotta. Legtöbbször így is ábrázolják. ,,Homályban vala elrejtve — írja Rozáliát magasztalva Telek József, a híres franciskánus népszónok 4 0 — ezen szent test 1624. esztendeig. Mely időben, mivel Szicília országban oly mindenféle harapó mirigyes döghalál uralkoda, hogy az egész nép keseregne, és a bosszúálló Istennek irgalmáért esedezne. Panormum várasában is minden nap közönséges búcsújárások tartatnak vala, amelyek között Istennek csudálatos rendelésébül történt, hogy a letániákban, midőn Szent Krisztina és Nimpha mártírok nevét énekelné két pap, egyszersmind mintha egy sugárlást vettek volna, Szent Rozália nevét is énekelve említenék. És az egész nép felelne: könyörögj érettünk. Ezen maga népének veszedelmét és ájtatosságát látván Szent Rozália, ugyanazon napon, melyen nevét a létániákban énekelték, mint régebben Judit, vidám ábrázatban és öltözetben maga magát megjelen­tette egy vadászembernek. Kinek is megmutatta először maga kősziklák között lévő barlangját, amelyben sok esztendőkig lakott, és nevét is a kövekre rajzolá vala, aztán pedig a Peregrinus hegyén azon helyet is, ahol Szent tetemi el valának rejtve. Mihelyst ezen régen óhajtott örvendetes hír Panormum (Palermo) vá­rosában megcsendüle, azonnal az akkori érsek közönséges ájtatosságot rendelt, és úgy az ájtatosság után, a megjelentett helyen kezdték keresni városuknak elrejtett, legdrágább kincsét. Nem is szükség volt nagy szor­3 9 Ahol forrást nem idéztünk, ott a magunk gyűjtéséből merítettünk. 4 0 Tavaszi Rósa Az az: Panormi Szűz Szent Rosalia Életének Sommája, Mellyet Nemes Királyi, Szabad Kassa Várossának, Sz. Rosalia Hegyén levő Kápolnához rendelt, Esztendő-béli Ajtatosságára nézve egybe szedegetett, És Predikátzió módra rendelt Beszédben világosságra terjesztett P. Telek József Seraphicus Sz. Ferencz keményebb Rend-tartáson levő Szerzetének s-Magyar-Országi Sal­vatoriana Provincziának érdemtelen Fia; most Kassán a Sz. Theologiának ta­nító Lectora. Elő-Járók Engedelmével. Kassán, Nyomtat, az Akadémiai be­tűkkel 1757-dik Esztendőben. Vő. még Kriss, Rudolf: Wallfahrtsorte Europas. München 1950, 249.

Next

/
Thumbnails
Contents