Forrai Ibolya szerk.: Egy pesti polgár Európában - Negyvennyolcas idők 3. (A Néprajzi Múzeum forráskiadványai 6; Budapest, 2000)

GIERGL HENRIK ÜVEGMŰVES ÖNÉLETÍRÁSA, ÚTIJEGYZETEI ÉS NAPLÓI 1845-1865 - Napló. Első könyv (Ford.: dr. Györgyi Gézáné Zámor Magda)

Most csomagolnom kell; holnap reggel 8-kor utazom. Ah, csak már otthon lehetnék, még so­hasem éreztem egy utazást, ilyen terhesnek mint most, és ráadásul ez a borzasztó nagy kerülő! Az útszakasz, amelyet holnap megteszek, innen Eisenachig, ahova este 10 órakor érkezem meg, szinte felesleges; mert, ha az útnak onnan Pestig még hátralévő'részét egyenes vonalban idáig meg lehetne húzni, az éppen el is érne idáig. Ha a fejfájásom nem szűnik holnap regge­lig, nem tudom, hogy tudok-e utazni. Marie! még egyszer hozzád kiáltok lélekben: „Emlékezz rám!" 6 '' Vége az első könyvnek. Az eljegyzésből nem lett házasság. Giergl Henrik talán a Napló elveszett 2. könyvében írta le az eljegyzés felbomlásának okait. Versei között a Marie-hoz írott néhány szerelmes verset egy „Utóhangok" (Nach­klänge) c. vers követi, ugyancsak 1852-ból, melyben keserű szemrehányásokat tesz egy leánynak, aki visszavette neki adott szavát. A vers nem nevezi meg Marie-t, de a szövegből nyilvánvalónak látszik, hogy róla van szó. Az eljegyzést tehát ő bontotta fel, Henriknek ezzel nagy csalódást okozva.

Next

/
Thumbnails
Contents