Forrai Ibolya szerk.: Egy pesti polgár Európában - Negyvennyolcas idők 3. (A Néprajzi Múzeum forráskiadványai 6; Budapest, 2000)

GIERGL HENRIK ÜVEGMŰVES ÖNÉLETÍRÁSA, ÚTIJEGYZETEI ÉS NAPLÓI 1845-1865 - Napló. Első könyv (Ford.: dr. Györgyi Gézáné Zámor Magda)

Neheztelni tudnál? Ez nekem nagyon fáj, Erősebb barátság kössön minket össze. Gyengéd érzemények fogjanak minket át, ahogyan az égbolt öleli a földet, ha egykor sógorként üdvözöljük egymást, szeretet-kötelék kösse át szívünket. Kívánnám, hogy itt légy baráti körünkben, második fivéred mondja ezt, ó'szintén, Ne haragudj reám! csak ez a kérésem, Hibámat tán jóváteszi e levélkém. Gyakran írsz húgomnak, gyorsan kapsz is választ, / [Nt/76] Ebból megtudod, mi újság e vidéken, ha nem írtam hozzá, mert az kissé fáraszt, Arra kérlek Téged, ne vedd ezt rossz néven. Ferri írt nemrég, az ünnep alkalmával Bécsbe rándultak át, nem egyszer, többször is, ott mulatoztak a víg kompániával, s ott hallotta azt, hogy tán Pestre helyezik. Sok pénzt elköltött a vidám mulatságra, Guttenstein, Vöslau és Baden volt a színhely, itt látható a sok szép osztrák leányka, de a pénz fogy, bárhogy is vigyáz az ember. Mit szóltak Bécsben a napfogyatkozáshoz? 26 Itt óriási nagy volt a felfordulás, Sokan féltek, hogy szerencsétlenséget hoz, Végül mégis sötét üvegen bámulták. A napfogyatkozás üzletet is hozott, Lampel kis könyvéből jó sokat adott el, Semmi nem hozott még neki ily sok hasznot, Vékony könyv, de a korszellemnek megfelel. / [Nl/77] Jön az ó'sz, készülünk a nagy utazásra, úgy-e, hogy Te Pestre jössz majd nemsokára. Ne várj mái ennél kedvezőbb alkalomra, e hónapra esik Szent Istvánnak napja! Laufferrel együtt megyünk Németországba, ezt a jövó' hónapra elhalasztottuk, nővérének lesz most majd a lakodalma, ezt a nagy eseményt még itthon megvárjuk. Előre örvendek, hogy majd ott Lipcsében Találkozhatom jó Bonde barátunkkal. 1851. július 28-án volt Pestről és Bécsből is látható napfogyatkozás, amely Pestről nézve 90%-os, Bécsből nézve 91%-os mértékű volt.

Next

/
Thumbnails
Contents