Körmöczi Katalin szerk.: A Magyar Nemzeti Múzeum történeti kiállításának vezetője 3 - A török háborúk végétől a Milleniumig - A XVIII-XIX. század története (Budapest, 2001)

14. TEREM „Aminek megtagadása jogtalanság, annak teljesítése nem engedmény, hanem kötelesség" (Deák Ferenc) Tűrés, kiegyezés és fellendülés (Körmöczi Katalin - Haider Edit)

50. Andrássy Gyula gróf (1823-1890), Székely Bertalan festménye, XIX. század második fele amely megvédte az 186l-es felirati javas­latot Wenzel Lustkandl 1863-ban megje­lent államjogi munkájával szemben. 1865. április 16-án a Pesti Naplóban név­telenül világot látott Deák Ferenc „húsvé­ti cikke" a kiegyezési ajánlattal: „Mi ké­szek leszünk törvényszabta úton saját tör­vényeinket a birodalom szilárd fennállásá­nak biztosságával összhangba hozni." Az udvar politikája alkotmányos fordula­tot vett, összehívta a Lajtán túli és a ma­gyar országgyűléseket, bejelentette a Feb­ruári Patens felfüggesztését, s Majláth Györgyöt magyar kancellárrá nevezte ki. Az 1865-1868-as országgyűlésen a képvi­selőház többségét a Deák-párt alkotta, a mögé sorakozó konzervatívok és a volt Határozati-párt nagy részével. Előtérbe léptek a kiegyezés sürgetői. Az országgyűlés a 48-as törvények elfo­gadtatását, felelős magyar kormány kine­vezését tűzte ki célul, hogy a közös ügyekről ennek birtokában tárgyaljon majd. Az uralkodó a 48-as törvények re­vízióját követelte előzetesen, és abban elsősorban az abszolút hatalom biztosí­tékát. A közösügyi javaslatot a 67-es bi­zottság dolgozta ki Deák Ferenc „húsvéti cikke" alapján. A munkálatokat az oszt­rák-porosz-olasz háború kirobbanása megszakította, az országgyűlést elnapol­ták. A königgrätzi vereséggel a Habsburg­birodalom kiszorult a Német Szövetség­ből, a nagy német eszme kudarca után, kelet felé Magyarország irányába kellett birodalmát megerősítenie. Időleges érde­keltségből Bismarck támogatta a Klapka­féle magyar légió Magyarországot fel­szabadító tervét, de a porosz győzelem után már érdektelenné vált számára a ma­gyar ügy. így a königgrätzi csatavesztés kettős okból is a kiegyezés irányába ha­tott; a Habsburg-háznak szüksége lett Ma­gyarországra, a magyaroknak az újabb külpolitikai kudarc után a Habsburg-biro­dalomra. AZ OSZTRÁK-MAGYAR KIEGYEZÉS Königgrätz után a politikai vezető réteg a mielőbbi kiegyenlítődést, a kiegyezés megkötését sürgette. Megkezdődtek a tár­gyalások Bécs és Pest-Buda között. A ma­gyar küldöttséget Andrássy Gyula gróf ve­zette. A Deákkal állandó kapcsolatban álló államférfiak 1866 végén és 1867 elején hozták tető alá az osztrák-magyar kiegye­zés megállapodásait a bizottságok javasla­tainak módosításaival, a császárnak tett engedményekkel - az abszolutisztikus jel­legű felségjogok biztosításával. Az uralkodó február 14-én Andrássy Gyu­lát (1823-1890) kinevezte a magyar kor­mány elnökéül, s kormányalakítással bízta meg (50. kép). Február 20-án a királyi le­irat helyreállította a magyar alkotmányt, felálította a felelős minisztériumot. Az Andrássy Gyula, Festetics György, Wenck­heim Béla, Lónyay Menyhért, Eötvös

Next

/
Thumbnails
Contents