Veszprémi Nóra - Szücs György szerk.: Borsos József festő és fotográfus (1821–1883) (A Magyar Nemzeti Galéria kiadványai 2009/4)
BORSOS JÓZSEF, A FÉNYKÉPÉSZ / JÓZSEF BORSOS THE PHOTOGRAPHER - A kiállított fényképek listája / Catalogue of the Exhibited Photographs Összeállította: FARKAS Zsuzsa
A kiállított fényképek listája CATALOGUE OF THE EXHIBITED PHOTOGRAPHS A fényképeken ábrázolt személyek neve a képek hátoldalán olvasható feliratok alapján maradt ránk. Ezek pontosítása, illetve ellenőrzése folyamatos, különösen a Nemzeti Múzeum portrégyűjteményében őrzött képek esetében. A jelenlegi feldolgozottságot nem tekintjük véglegesnek. A kutatás során várható, hogy számos portré eddig ismeretlen ábrázoltját meg tudjuk majd nevezni azok publikálása, illetve a a magyar arcképcsarnok bázisának bővülése után. Az 1868. szeptemberig készült fényképek Borsos József és Doctor Albert közös alkotásai. Ebben a jegyzékben ezt a tényt a képeik hátoldalán használt „Borsos-Doctor" rövidítéssel jelezzük. A standard formátumok méretei: vizitkártya (carte de visite): karton: 100 x 60 mm, fénykép: 90 x 55 mm kabinetkép (cabinet card): karton: 165 x 110 mm, fénykép: 135 x 100 mm A kézi gyártás miatt néhány milliméteres eltérés előfordulhat. A standard méretektől eltérő fényképeket a grafikai méretezés szerint közöljük. (A részletes méretszabványokról magyarul: Kincses Károly: Hogyan (ne) bánjunk (el) régi fényképeinkkel? [A magyar fotográfia történetéből 17.] H. n., 2000. 156-157.) „A műhely száma" a fénykép hátoldalára ceruzával felírt számsor, amely a negatívot jelölte, ez alapján lehetett a képet később megrendelni; értelemszerűen csak annál a tételnél tüntettük föl, ahol megtalálható. A feliratok és pecsétek közül csak azt közöljük, amely a készítés vagy ajándékozás dátumára, illetve a korabeli műárusra (Calderoni) utalnak. Az „egész alak" megnevezés álló testhelyzetet jelent, csak az ettől eltérőt jelöltük „(ülő)" megjegyzéssel. A portré átfogó műfaji kategória, amelyen belül három típus különböztethető meg: mellkép térd kép egész alak f. = fénykép k. = a fénykép hordozójának, a kartonnak a külső mérete A kiállításon Gadányi György gyűjteményének fényképészeti eszközei láthatók, amelyek az egykori műhelyek hangulatát idézik fel. Három nagyméretű fényképezőgép képviseli a portréfényképezés 1860-1880 között használt eszköztárát. A különféle objektívek, másolókeretek a korabeli speciális műhelygyakorlathoz kapcsolódnak; a rajzolóeszköz és a sztereonézők a befogadás folyamatában játszottak szerepet. Gadányi György jelentős gyűjteményének katalogizálása, publikálása folyamatban van, ezért különösen köszönjük, hogy kiállíthattuk tárgyait. Hálásan köszönöm Baji Etelka (MNMTF) segítségét.