W. Nagy Ágota szerk.: A magyar mezőgazdasági, kertészeti, erdészeti és vadászati szaknyelv kialakulása. (Bpudapest, 2003)
Szabó T. Attila: Az örökléstan (genetika) nevének és szakszókincsének előtörténete Váradi Lencsés György, Apáczai Csere János és Festetics Imre munkáiban
Ezek közül különösen figyelemreméltó a vesekőre való hajlam örökletes voltával kapcsolatos vélekedés. A vesekő öröklődését ugyan ma nem tartja nyilván a fejlődési rendellenességek öröklődését vizsgáló klinikai genetika 13 , de a veserendellenességek öröklődésével kapcsolatban ma is gyakran említik a klinikumban az ismerethiányt, a betegségre való hajlam öröklődésével kapcsolatos bizonytalanságokat. A belgyógyászok által gyakran jelzett családi halmozódás mindenesetre a vesekő kialakulásának genetikai befolyásoltságára utal. Mit állít Lencsés? A következőket: „De azért ugyan más is az fövénynek és az kőnek lételének oka, mert ez leszen az atyának nemzése korán is, és ez oly örökös betegség, hogy az nemzésnek idején az atyától leszen, és ugyan együtt az vesének létele korán terem az kisgyermekben ugyanott anyjának méhében." Magyar alfejezet: Fövényről és kőről az vesékben. Latin alfejezet: Arena, Culculus. Magyar témacím: Kő. Latin témacím: Calculus. Szélcím: Okai az kőnek. 14 Külön érdekessége Lencsés munkájának az „okos lélek" (anima rationale) örökletes tényezőktől való függésének korai hangsúlyozása a terhességről és a szülésről szóló részben, egy olyan összefüggésben, mely ma is komoly vitatéma az abortuszok teljes legalizálására való törekvések kapcsán: „Továbbá efféle lélek noha az fogantatásban nincsen, de azért, hogy az magzatnak elevensége leszen, úgy kezd eredni és öröködni." Magyar témacím: Az szülésről. Magyar betegségnév: (Okos lélek). Latin betegségnév: Anima rationale. 15 Mai fogalmaink szerint alighanem téves nézetet tükröznek Lencsésnek a köszvény öröklődésére vonatkozó vélekedései: a „Csomós köszvény ... Ez vétkeknek penig vagyon eredetük az szülőknek erőtlen nemzőmagvokból, és akkor az köszvény örökös". Kötetcím: Az emberi testnek betegségiről való orvosságok. Magyar alfejezet: Az ízekről. Magyar témacím: Köszvénynek különbségiről. 16 Itt sem kizárt, hogy a köszvény - mint minden anyagcserebetegség - kialakulásának ugyancsak lehetnek örökletes összetevői. Itt említendő, hogy Lencsés az 1500-as években javában dühöngő vérbajt (akkori nevén francu, vénusz/betegség stb.) is öröklődő betegségnek tartotta azon tapasztalati tény alapján, hogy szifiliszes anyának a csecsemője is vérbajos lesz. Az itt közölt adatok alapján aligha vitatható, hogy Lencsés György rendszerezte a magyar genetikatörténet első tudományos emlékeit. 13 Papp Z. (szerk.) 1995. " i. m. I. 209 b. 15 i. m. I. 277. " i. m. I. 289 b.