Kőrösi Andrea: A magyar szürke marha kraniometriai jellemzése. (Mezőgazdaságtörténeti tanulmányok 11. Magyar Mezőgazdasági Múzeum, Budapest, 2008)

VII. A szürkemarha-koponyákon végzett kraniológiai és kraniometriai vizsgálatok eredményei - 1. A szürkemarha-koponyák általános kraniológiai jellemzése

teheneknél az arckoponya [M-M. (35.)] 3-20% -kai keskenyebb, mint a homlok­csont legkisebb szélessége [fs-fs. (32.)]. Ez jól mutatja, hogy a bikáknak van a legszélesebb homlokcsontjuk, az ökrök koponyája a bikákénál kicsit karcsúbb, a tehenek pedig főként karcsú koponyájúak. A homlokcsont (os frontale) A homlokcsontnak három része különböztethető meg, ezek a homlokorri, a halán­téki és a szemgödri részek. A páros homlokcsont aboralisan a nyakszirtcsont hatá­ráig terjed és a crista frontalis aboralist alkotja, amely helyzeténél fogva analóg a többi háziállat felső tarkóvonalával. A homlokcsontot laterálisán a halántékcsont, orálisan az orrcsont és a könnycsont határolja. A szarvasmarha esetében a kopo­nyatetőt teljes egészében a homlokcsont alkotja. A koponyatetőt aboralisan a két szarvcsaptő között levő fejéi (vagy hátulsó homlokéi: torus frontalis, protuberantia intercornualis) határolja. A homlok legszélesebb pontja a szemüregnél (Ect) vagy a szarvcsapok külső­alsó szélénél (co) van. A homlokcsont általában median-sagittalisan hosszabb, mint a harántszélessége, ezért alakja legtöbbször téglalapra hasonlít. A koponyatető fejélére általánosan jellemző, hogy felülnézetből aboralis irányú alacsony kiemelkedés található rajta. Ez a kiemelkedés lehet erősebb vagy gyen­gébb, sokszor azonban rendkívül sekély. A kiemelkedés alapja általában széles, ritkán keskeny. Az alap szélső pontjainak a távolsága 45 és 125 mm között mozog. A kiemelkedés között a fejélen egy különböző mélységű, patkó alakú, oralis irányú mélyedés (homorulat) figyelhető meg (részletesebben a hátulnézetnél). A mélye­dés alakja a korona/koszorúvarrat {sutura coronaria) vonala mentén alakult ki, szélessége 15-117 mm, de a legtöbb koponyán 55 és 83 mm közé esik, mélysége 5-20 mm. Ez a mélyedés minden koponyán megtalálható, de felülnézetből nem mindig látható. Ennek következtében a homloklebeny aboralis széle különböző formákat mutat. Ezek alapján a fejéi 4 formája különböztethető meg (6. ábra): 1. Egyenes: a fejéi a két szarvcsap között teljesen vízszintes (6/1. ábra), szemből sem kiemelkedés, sem mélyedés nem látható. 2. Homorú (konkáv): az egyenes fejélen sekély homorulat alakul ki (6/2. ábra). 6. ábra: A fejéi különböző formái (felülnézet)

Next

/
Thumbnails
Contents