Kőrösi Andrea: A magyar szürke marha kraniometriai jellemzése. (Mezőgazdaságtörténeti tanulmányok 11. Magyar Mezőgazdasági Múzeum, Budapest, 2008)
VII. A szürkemarha-koponyákon végzett kraniológiai és kraniometriai vizsgálatok eredményei - 5. A koponyaméretek nemek szerinti értékelése
a bikák méretei között az átfedés kicsi. A életkorral nő a járomív szélessége (3/9. diagram). A szarvcsap tövének körmérete (44.) Az egyik legszignifikánsabb méret (1/11. diagram). Az átlagok közötti különbség tehenek és ökrök, valamint tehenek és bikák között nagyon jelentős, mindkét esetben 89,9 mm, bikák és ökrök között 21,4 mm. A bikák és az ökrök között az átfedési zóna nagy. Az ökrök szarvcsapjának körmérete meghaladhatja a bikákét. A tehenek esetében nincs átfedési zóna a bikákkal, csak az ökrökkel. A koponyák első ránézésekor ez a különbség kevésbé szembeötlő, a méreteknél azonban jól észrevehető. Allometrikus méretek esetében is szignifikáns elkülönülés látható, így a méretek alapján soroltam be az ismeretlen neműek csoportját a tehenek közé. Az ismeretlen nemű koponyák mindegyik egyede mindegyik diagramon egyértelműen a tehenek közé tartozik. A méret életkor szerinti változást nem mutat. A szarvcsap szélessége (45.) Az előző mérethez hasonló, de kevésbé elkülönülő képet ad. Az átlagok közötti különbség igen jelentős a tehenek és az ökrök, illetve bikák között, de kevésbé jelentős a bikák és az ökrök között. Ugyanezt mutatja a hosszúsági és a körmérettel készült allometrikus diagram is. Életkor szerint nem mutatkozik különbség, csak előrehaladottabb korban, 10 éves kor után figyelhető meg növekedés. A szarvcsap vastagsága (46.) Ugyanez mondható el ezzel a mérettel kapcsolatosan is. A különbség az átlagok között jelentős, tehén és ökör között 23,2 mm, tehén és bika között 41,4 mm, bika és ökör között 19,6 mm. Életkor szerint itt is csak 10 éves kor után figyelhető meg vastagodás, 4 és 10 év között viszonylag állandó a mérete (3/21. diagram). A szarvcsap hossza (47.) Nem szignifikáns jellemző (1/12. diagram). A leghosszabb szarvcsapja az ökröknek van, a legrövidebb pedig a teheneknek. Az ökrök szarva átlagban 154,1 mmrel hosszabb, mint a teheneké, ami jelentős különbség. A bikák szarvcsaphossza az ökröké alatt marad, a tehenekével azonos tartományba esik. A tülök hossza (47a.) Hasonló állapítható meg a tülök hosszával kapcsolatosan is. Schleger szerint 254 tehenek esetében a szarv csak a tülökhöz képest rövidebb, mint a bikák és az ökrök esetében. Ezt mutatják a szürke marhák szarvcsap- és szarvméretei is. Míg a bikák és tehenek tülökhossza egy tartományba esik, addig az ökröké jóval meghaladja azt. Az ökröknél szélsőséges hosszúságú egyedek is vannak, ami a bikákra és a tehenekre nem jellemző. Az életkorral a tülök hossza jelentősen nő. A szarvcsaptövek távolsága [Co-Co. (48.)] Nem szignifikáns méret. Az átlagok közötti különbség jelentős. A méret alapján sorolható be a koponya a különböző koponyatípusokba. A bikák mérete teljesen az ökrök és a tehenek szélső értékeinek tartományán belül esik. Az átfedés jelentős a tartományok között tehenek és ökrök esetében is. Schleger, 1969, 215.