Kőrösi Andrea: A magyar szürke marha kraniometriai jellemzése. (Mezőgazdaságtörténeti tanulmányok 11. Magyar Mezőgazdasági Múzeum, Budapest, 2008)

VII. A szürkemarha-koponyákon végzett kraniológiai és kraniometriai vizsgálatok eredményei - 5. A koponyaméretek nemek szerinti értékelése

lehet. Az életkorral nő a koponya basalis hossza, bár kisebb mértékben, mint az előző méretnél (3/2 diagram). Az arckoponya hossza [P-N. (7.)] Kicsi a különbség. Az átlagok közötti különbség tehenek és ökrök között 22,3 mm, az átfedés jelentős. Az életkorral az átfedés csökken, és a tartományok jobban szétszóródnak. A bikák mérete nem elkülöníthető a tehenek és ökrök méreteitől. Legtágabb mérettartománnyal az ökrök rendelkeznek, mind a tehenek, mind a bikák mérettartományait magában foglalja. A homlokcsont és az orrcsont együttes hossza [Rh-A/Op. (10.)] Határozottan elkülönölő méret (1/3. diagram). Az átlagok különsége 473 mm, ez jelentősnek vehető. A bikák és tehenek között átfedés nincs, az ökrök a két tarto­mányt magukba foglalják. Az életkorral a méret nő, de lazább eloszlás figyelhető meg (3/3. diagram). A szájpadlás medialis hossza [P-St. (17a.)] A tartományok egybeesnek. Legkisebb tartománnyal a bikák rendelkeznek. Ez az életkor növekedésével, nagy szórás mellett, de növekszik. (3/11. diagram). A zápfogsor hossza [P^M 3 (20.)]: A méretek teljes átfedésben vannak, különbség nem tehető (1/4 diagram), az élet­korral azonban mérete lineárisan csökken (3/13. diagram). Ugyanez a változás jel­lemzi a nagyőrlők (21.), és az előzápfogak hosszát (22.) is. Az átfedés itt is jelentős. Az életkorral hosszuk lineárisan csökken (3/13-14. diagram). Nyakszirt szélessége [Ot-Ot. (25.)] Az egyik legszignifikánsabb különbséggel rendelkező méret, bár átfedési zóna látható. Nemcsak a tehenek és az ökrök, hanem a bikák méretei is viszonylag elkülönülnek. (1/5. diagram). A tehenek és az ökrök átlagértékei közötti különbség 27,9 mm. A tehenek és bikák között 59,6 mm, ami kimondottan nagy különbséget jelent. Az ökrök és bikák közötti különbség jelentős, 27,8 mm. Az átfedés a bikák és ökrök között nagy, bikák és tehenek között, leszámítva a fiatal bikát, nincs. Jól elkülönülnek egymástól a nemek a nyakszirti régió magassága és szélessége mére­teinek allometrikus diagramján. (2/3. diagram). A tehenek életkorával a nyakszirt­csont szélessége lineárisan nő (3/11. diagram). Hasonló képet mutat a condylus occypitalis szélessége (26.), és a torkolati nyúlványok (27.) szélessége is. A tehenek és ökrök között mutatkozik különbség, a bikák mérete azonban beolvad az ökrö­kébe. A nyakszirti régió méreteinek együttes diagramján is szépen elkülönülnek a nemek. Az életkorral a mérete nem változik. (3/5. diagram). Torkolati (paraoccypitalis) nyúlvány szélessége (27.) Kevésbé szignifikáns méret. A tehenek és az ökrök között 14,4 mm a különbség, az átfedés nem nagy. A bikák mérete beleolvad az ökrök méretébe. A teheneknél az életkor előrehaladtával kis mértékű növekedés figyelhető meg.

Next

/
Thumbnails
Contents