Kreutzer Andrea - Makai Ágnes szerk.: A Hadtörténeti Múzeum Értesítője = Acta Musei Militaris in Hungaria. 10. (Budapest, 2008)

MÚZEUMUNK ÉLETÉBŐL, TÖRTÉNETÉBŐL - BABUCSNÉ TÓTH ORSOLYA: „Arany kardbojt és festőecset" A m. kir. Hadimúzeum munkatársa, a Honvéd Levéltár és Múzeum parancsnoka: Szentneményi (Valentin) Béla

lyezte számára, hogy mind ő, s mind a három gyermeke a Valentin vezetéknevet vegye fel.' 6 A Múzeumok és Műemlékek Országos Köz­pontjának megbízásából Szentneményi 1956 szeptemberétől az abai római katolikus temp­lom falfestményeinek restaurálásán dolgozott, melynek munkálatai az 1956-os forradalom ki­törésekor abbamaradtak. 1956 karácsonyán családjával együtt elhagy­ta az országot. 1957 januárjában már az oszt­rák Bundesdenkmalamt megbízásából a bécsi Elisabeth Closter falfestményeinek restaurálá­sán dolgozott. Ez év végén kivándorolt Ausztrá­liába, s Melbourne-ben telepedett le. Az első négy évben műszaki rajzolóként dolgozott, de a kezdeti nehézségek után foly­tatni tudta hivatását. Hawthorni műtermében több száz portrét, vallásos tárgyú festménye­ket festett, de magyar és ausztráliai tájakat is Melbourne-i otthonában, szívesen örökített meg. Restaurátorként képtá­1910-es évek rak és magángyűjtemények számára dolgozott, és az évek során számos Leonardo da Vinci, Rembrandt, Veláazquez, Renoir, Coreggio stb. művet varázsolt újjá elhanyagolt állapotukból. Ez utóbbi munkájáról számos reprodukciót tartalmazó tanulmány­füzetét 77 az ausztrál művésziskolákban tankönyvként használták. 78 Festőművészként az egyik legnagyobb sajtóvisszhangot kiváltó munkája a melbournei Hawthorn városnegyedben található Szent Antal-templom meny­nyezetfreskóinak elkészítése volt 1969-ben. A 128 szent és egyházi szimbólum között megfestette Szent István királyt is fején a Szent Koronával.' 9 Nemzetkö­zi hírnévre a XXIII. János pápáról festett hatalmas, 167x116 cm méretű port­réja révén tett szert, amelyet II. János Pál pápának ajándékozott és a Vatikáni gyűjteményben helyeztek el. Ausztráliában és Nagy-Britanniában számos kiállí­tást rendeztek munkáiból. Szentneményi Béla az ausztráliai magyar közösség megbecsült tagjaként alko­tott és munkásságáról, sikereiről büszkén számoltak be a helyi magyar és angol nyelvű újságok is. Tevékeny részese volt a Magyar Harcosok Bajtársi Közösség ausztráliai tagozatának munkájának. Megfestette az alapító, vitéz Zákó András 80 76 Kérvényének engedélyezése másolatban. (HTM Fotóarchívum) 77 Bela Rudolf Valentin: Restoration The Art of the Restorer (Flely nélkül, év nélkül.) 78 Adelaidei Magyar Értesítő 1974. május. (HTM Adattár 1844-1999.) 79 A festmény tanulmányrajza Szentneményi ajándékaként előbb a Nemzeti Galéria, majd átadásuk révén ma a Hadtörténeti iVlúzeum tulajdona. 80 Vitéz reszneki Zákó András vezérőrnagy (Brassó, 1898. március 23.-München, 1968. március 13.) {Szakály Sándor: A magyar katonai felsővezetés 1938-1945. 376. p.)

Next

/
Thumbnails
Contents