Kreutzer Andrea - Makai Ágnes szerk.: A Hadtörténeti Múzeum Értesítője = Acta Musei Militaris in Hungaria. 10. (Budapest, 2008)

GYŰJTEMÉNYI- ÉS MŰHELYMUNKA - SAMU BOTOND GERGŐ: A magyar Hadtörténeti Múzeum tárgyanyagának sorsa a II. világháború végén (1. rész)

Samu Botond Gergő A MAGYAR HADTÖRTÉNETI MÚZEUM TÁRGYANYAGÁNAK SORSA A II. VILÁGHÁBORÚ VÉGÉN 1 (1. RÉSZ) Felmerül a kérdés: hogyan jut bárkinek eszébe ilyesmivel foglalkozni? Nos, ezt a témát nem én kerestem - ő talált meg engem. Szinte tálcán kínálta magát számomra. Néhány éve számos ajkai, devecseri, dobai és környékbeli idős em­bert faggattam második világháborús élményeiről. A gyűjtés meglepő eredményt hozott, hiszen a meginterjúvolt 10-15 személy mind más-más környezetből, az ország különböző pontjaiból érkezett, eltérő élményanyaggal rendelkezett. Gyűjtőmunkám során Devecserben egy igen segítőkész bácsi említette először, hogy a második világháború folyamán a Hadtörténeti Múzeum állományának egy részét az ottani grófi kocsiszínben tárolták. Legközelebb az egyik magyarországi múzeumtörténettel foglalkozó muzeológia szakos előadáson kaptam fel a fejem arra, miszerint a Hadtörténeti Múzeum anyaga elkallódott a Somló környékén, és még évek múlva is piros huszárnadrágban szántott ott néhány parasztember. Sok szempontból helyzeti előnyöm volt: egyrészt a Somló közelében nőttem fel, másrészt édesanyám is egy az ügyben igencsak érintett településen - Dobán - dolgozik mind a mai napig. Szoros szálak kötik családomat Devecserhez is. Ugyancsak sokat nyomott a latban hadtörténeti érdeklődésem, ami elsősorban az emberekre és a tárgyanyagra irányul. Az is fontos volt számomra, hogy kevé­ssé kutatott szakdolgozati témát találjak. Az itt körüljárt eseményekkel már korábban is foglalkoztak, a probléma mind­össze annyi, hogy behatóbban csak évtizedekkel ezelőtt, amikor még akármit nem lehetett leírni (paradox módon az iratanyag a mainál gazdagabb volt). Azt, hogy mi történt Magyarországon 1944-ben, senkinek sem kell elmonda­ni, mivel a hazai történelem egyik legrészletesebben feldolgozott, az érdeklődés homlokterében levő időszakáról van szó. A történések következményeit is 1 Az alábbi - részletekben megjelenő - közlemény a szerző ELTE BTK történelem szakán 2006­ban írt szakdolgozatán, illetve egy évvel később új- és legújabb kori történeti muzeológia szakon leadott diplomamunkáján alapul. A kézirat különlegességét a fiatalos, sok szempontból szokatlan látásmód és a témára vonatkozó jelenleg hozzáférhető forrásbázis döntő többségére kiterjedő ku­tatás adja, továbbá az a kétségtelen tény, hogy a rendszerváltást követően ilyen átfogóan senki sem vizsgálta és publikálta a Hadtörténeti Múzeum történetében jelentős 1944-45-ös időszak eseményeit. A szerkesztők a fentiek miatt mindenképpen kívánatosnak tartották az írás közlését, ám nem kívántak számottevően változtatni rajta. A forrásfeltárás 2007 tavaszán lezárult, az írás értelemszerűen ezt az állapotot tükrözi. (Szerk.)

Next

/
Thumbnails
Contents