Kincses Katalin Mária - Szoleczky Emese szerk.: A Hadtörténeti Múzeum Értesítője = Acta Musei Militaris in Hungaria. 3. (Budapest, 2000)

RESTAURÁTORAINK MŰHELYMUNKÁIBÓL - Meggyes Anita: Egy XIX. századi győri vonatkozású emléklap konzerválása és restaurálása

visszahajló részeket. A ragasztáshoz Glutofix 600 márkanevű, metilcellulóz alapú ragasztót és japánfátylat használtam. A hiányok kiegészítésére, illetve az elvékonyodott papír megerősítésére a kézi pa­píröntést találtam a legalkalmasabbnak, ugyanis - múlt századi merített papírról lé­vén szó - mindenképpen megjelenésében hasonló javítópapírt kellett keresnem. A rendelkezésemre álló japánpapírok között nem volt megfelelő. A papíröntés tech­nikája egyben lehetővé tette azt is, hogy a gyenge területeket megerősítsem, egy ré­teg cellulózrostot öntve rájuk. Filterpapír segítségével az emléklap színoldalán egymáshoz rögzítettem a hiá­nyok miatt össze nem ragasztható részeket és a lebegő darabokat. Erre azért volt szükség, hogy az öntés során elmozdulásukat megakadályozzam. Ezzel előkészítet­tem a dokumentumot a kiegészítéshez. A kiegészítéshez szulfát-fenyőcellulóz rostot használtam. A vízzel összekevert rostokat dezintegrátor segítségével pépesítettem, és direkt színezékekkel, 6 az eredeti papírhoz hasonló színűre festettem. A dokumentumot műanyag szitára és azzal együtt szívóasztalra helyeztem, majd benedvesítettem és megfelelő eszközök segít­ségével kiöntöttem a hiányokat, illetve megerősítettem az elvékonyodott részeket. 7 Mivel az emléklap bemerítéses semlegesítése a papír rossz megtartása miatt nem volt megoldható, az öntést követően Ca0 2 vizes oldatával bepermeteztem, és sza­bad levegőn lassan szárítottam. A megszáradt lapot újranyirkosítottam és filcek között bepréseltem. Ezután szí­vópapírok között ismét bepréseltem, egészen addig, amíg a kiegészítés felülete meg­közelítette az eredeti papír felületének textúráját. A kiegészítések elvégzése után a hiányzó és rekonstruálható részek, azaz a címer egy kisebb darabjának, valamint a keretdísz hiányos léniájának retusálását végeztem el. A retusálás előtt Regnál 5%-os oldatával utánenyveztem a kiegészítéseket, ami egyúttal a retusáláshoz használt akvarellfesték szétfutását és papírba történő beszí­vódását is megakadályozta. A retusálást akvarellfestékkel, a címer esetében vonalká­zós technikával végeztem el. Végül a restaurált emléklap megfelelő módon történő, pormentes raktározása ér­dekében savmentes kartonból borítékot készítettem. 8 Az emléklap jelenleg a Múze­um Plakát- és Aprónyomtatványtárában található. 9 6 Pergasol márkanevű papíripari direkt színezék 7 A papíröntést az OSZK Hold utcai restaurátorműhelyében Tóth Zsuzsanna és Horváth Pál segítségével végeztem, kiknek ezúton is köszönöm a lehetőséget és a segítséget. 8 Fabriano savmentes karton (200 g/m 2 ). 9 Leltári száma: HTM 5659/Nyt.

Next

/
Thumbnails
Contents