K. Vég H Katalin: A Budapesti Történeti Múzeum Az alapítástól az ezredforduuóig (Monumenta Historica Budapestinensia 11. kötet Budapest, 2003)

I. A FŐVÁROSI MÚZEUM MEGSZERVEZÉSE ÉS MŰKÖDÉSE KUZSINSZKY BÁLINT IGAZGATÓSÁGA ALATT, 1887-TŐL 1934-IG - A Múzeum megszervezése és működése Kuzsinszky Bálint igazgatóságának első szakaszában (1888-1912)

7. kép. Az Aquincumi Múzeum és rom­terület a század­fordulón. világot vetnek, nem zárván ki a jelen állapotokat feltüntető tárgyakat sem, melyek a jövő szempont­jából érdekesek lehetnek, bizonyságot tevén azon nagyarányú munkálatokról, törekvésekről, melyek­nek Budapest páratlan felvirágzását köszönheti. 2.§ A Fővárosi Múzeumnak két osztálya van: AJ a római, mely magában foglalja az aquincu­mi régiségeket, B/ hol Budapest ős-, közép- és újkori emlékei vannak, s a melyet kiegészít a mai, illetve minden­kori állapotokat feltüntető tárgyak gyűjteménye, a képtár s a történeti könyvtár. Keretei a következők: I. Budapest őskori és népvándorláskori régi­ségei, Budapesti térképei. II. A város egészét s egyes részeit, ú.m. tereit, utcáit, nevezetesebb köz és magánépületeit, hidait feltüntető metszetek, photographiák, aquarellek, modellek, köz- és magánépületekről fennmaradt faragványok. III. Budapest régi templomi emlékei. (A Viktória téglagyár helyén kiásott romok, a margit­szigeti templomrom, Mátyás templom, belvárosi templom, stb.) IV Budapest történeti emlékei (Mátyás király palotája, török idők, Budavár visszafoglalása, 1838. árvíz, 1848/49. események, országgyűlések, koronázás, jubiláris ünnepek, uralkodó látogatása, kiállítások, fejedelmi személyek képei). V. Irodalmi, színészeti és művészeti emlékek (kiváló írók, művészek arcképei, reliquiái, régi szín­házak, berendezésük, festők, szobrászok műtermei). VI. A főváros ügyében érdemeket szerzett fér­fiak arcképcsarnoka (polgármesterek, tanácsnokok, bizottsági tagokjótevők). VII. A városi kormányzás emlékei (oklevelek, pecsétek, pénzek, jogszolgáltatás, céhek, mértékek, súlyok, stb.; rendőrség). VIII. Festmények és szobrok (a föv. képzőmű­vészeti bizottsága által eddig megrendelt és ajándék­ba kapott festmények és szobrok, nyilvános pályáza­toknál beérkezett szoborminták). IX. A város rendezésére, építkezéseire vonat­kozó tárgyak (a város egészét vagy részeit felölelő rendezési tervek, köz- és magánépületek tervei, modelljei). X. A város technikai, gazdasági és kulturális fejlődését illusztráló tárgyak (közlekedés, köz­munkák, ú.m. kövezés, csatornázás, vízvezeték, világítás; vásárcsarnokok, iskolák, kórházak). XI. A múzeummal kapcsolatos történeti szak­könyvtár. 3. § A római osztály befogadására az aquincumi múzeum szolgál, mely az ó-budai ásatások területén áll. A másik osztály addig, míg a központi új város­háza felépül, az 1885. évi kiállítási műcsarnokban, mely a főváros tulajdona, helyeztetik el és ren­deztetik be. 4. § A Fővárosi Múzeum hivatalos kiadványa a „Budapest Régiségei", melyből évenként egy-egy kötet jelenik meg s kizárólag Budapest múltjára vonatkozó történeti és régészeti közleményeket tar­talmazhat.

Next

/
Thumbnails
Contents