K. Vég H Katalin: A Budapesti Történeti Múzeum Az alapítástól az ezredforduuóig (Monumenta Historica Budapestinensia 11. kötet Budapest, 2003)

IV. A BUDAPESTI TÖRTÉNETI MÚZEUM MŰKÖDÉSE 1957-TŐL 1987-IG - Egy évtized az intézményi és a pártvezetés összefonódásában (1972-1982)

61. kép. A „Szentpéteri József pesti ötvösművész" c. tárlat a Vármúzeumban. 1981. nem érvényesülnek. ... A régészeink többsége törek­szik a történelmi materializmus szemléletére ... Pozitivista nézetek azonban minden elvi kifejtés nélkül régészeink tudományos munkáiban még meg­nyilvánulnak." Feladatként jelölte meg az ásatások monografikus feldolgozását, a „Budapest régészeti arculata" c. kiállítás megrendezését, vitában szem­beszállni az „ideológiai téren még érvényesülő pozi­tivista nézetekkel", valamint erősíteni a régészek között „mind a tudományos, mind a közéleti kollek­tivitást." 20 ^ Az ideológiai helyzettel a Múzeum be­számoló jelentésében is foglalkozott: „Múzeumunk egész tudományos apparátusa mentes volt alkotó értelmiségünk nagyon szük körének ideológiai zűrzavarától. Megállapíthatjuk, hogy Múzeumunk régészei, muzeológusai között idealista, szellem­történeti nézetek nem érvényesülnek sem elméleti, sem gyakorlati munkájában. Régészeink, muzeoló­gusaink döntő többsége törekszik a történelmi mate­rializmus szemléletére, aminek számos jelentős munka a bizonysága. Pozitivista nézetek azonban minden elvi kifejtés nélkül régészeink, muzeológu­saink tudományos munkáiban még megnyilvánul­nak." 206 Az újabb általános felügyeleti vizsgálat szeptember 1. - december 31-ig tartott. A vizsgáló bizottság tagjai voltak: Szentes Lászlóné, Győrii Lajosné és Marton Erika a Fővárosi Tanács részéről, a múzeumi területről Burger Alice, Szikossy Ferenc, Kiss László, Vajda Kornél, Lakatos András. A főigazgató a bizottság számára 19 oldalas össze­foglaló tájékoztatót készített az 1977. és 1981. között végzett munkáról. 207 A vizsgálatról készült jelentést nem ismerjük, de rendelkezésre áll a jelentés megtár­gyalása céljából 1982. március 23-án tartott értekez­let 86 oldalas jegyzőkönyve, amely alapján meg­tudjuk a vizsgálat eredményét és feltételezhetjük a célját, a mögötte húzódó szándékot. Az értekezleten részt vettek: Selmeczi László, Mrávik László (Művelődésügyi Minisztérium osztályvezetői), Petrovai Lászlóné (MSZMP Budapesti Bizottságá­nak munkatársa), Mezei Gyula (Fővárosi Tanács Művelődésügyi Főosztályának vezetője), Venczel István (Mezei Gyula helyettese), Gál Iván és Mádi Gézáné (Fővárosi Tanács osztályvezetői), Kiss Lajos 205 BTM A ltsz.: M. 241-82. 20 " BTM A ltsz.: M. 528-89. 307 BTM A ltsz.: M. 247-82.

Next

/
Thumbnails
Contents