Bencze Zoltán - Gyulai Ferenc - Sabján Tibor - Takács Miklós: Egy Árpád-kori veremház feltárása és rekonstrukciója (Monumenta Historica Budapestinensia 10. kötet Budapest, 1999)

Bencze Zoltán: Beszámoló a Rákospalota-Újmajor területén 1995-1997 között folytatott régészeti feltárások középkori eredményeiről

oldalán legalább három periódust lehet elkülöníteni. A leletanyag áttekintése után azt mondhatjuk, hogy a XII. század második fele és a XIII. század első fele közötti időszakra keltezhetjük a falu korát. Az egyes periódusok közötti évtizedes különbségeket a kerámiaanyag alapján kimutatni nem lehet. Szólni kell még a falu vízellátásáról is. Ásott kutat az 1. számú lelőhelyen nem találtunk, de mind a Mogyoródi, mind pedig a Csömöri patak (a közép­korban Forrás patak) a közelben található. Végezetül érdemes megemlíteni Árpádházi Szent Margit szentté avatási perében tett egyik tanúvallomásából kirajzolódó képet. Az ott elhangzottak­ról érdemes elgondolkozni lelőhelyünkkel kapcsolatban is. Egy kisfiú csodás gyógyulásáról szóló, 1270 tájára vonatkozó tanúvallomásokból megtudjuk, hogy amikor az eset történt a kisfiú apja kint aludt az állatokkal. A faluban, ahol éltek öt telek volt, a legközelebbi szomszéd pedig nyíllövésre, azaz mint­egy száz méterre lakott. A tanúvallomás megtételekor a család ugyanabban a faluban élt, mint amikor néhány éve a csoda történt, de már másik házban, az akkori házuk pedig üresen állt. 38 A Régészeti Topográfia a Rossztemplom-dűlőben elhelyezkedő templom­romot és környékét Sikátorral azonosítja. 39 A falut eredetileg Hartyánnak nevezték. Az 1276-os pápai bullában a nyúlszigeti apácák birtokaként írják össze. 1386-ban, mint az apácák birtokát határolják körül. Hártyán területén két falu alakulhatott ki az oklevelek tanúsága szerint: Mezőszentmárton és Sikátor. Mezőszentmárton [Fraknói] Isaak fia Bertalan comes birtoka volt; magtalan halála után Károly király [Péc nb.] Vörös (Rufus) Ábrahámnak ad­ta. Szent Márton egyháza (Káposztás-) Megyer szomszédja 1298-ban. 1335­ben Szentmihállyal, Párdival és Verseggel szöghatárt alkot. 40 A Rossztemp­lom-dűlőben található templom már szerepel Alaggal együtt a II. József kori katonai térképeken, 1876-ban pedig Arányi Lajos felmérte és elkészítette alaprajzát. 41 Az összesítő alaprajzon látható (1. kép), hogy a Sikátor templo­mával azonosított templomrom 950 méterre található a 363-as háztól. 38 MARGIT LXX-LXXII. 244-251. 39 MRT 9. 94-95. 40 GYÖRFFY 520-521. és 655. 41 MRT 9. 96.

Next

/
Thumbnails
Contents