Bencze Zoltán - Gyulai Ferenc - Sabján Tibor - Takács Miklós: Egy Árpád-kori veremház feltárása és rekonstrukciója (Monumenta Historica Budapestinensia 10. kötet Budapest, 1999)

Bencze Zoltán: Beszámoló a Rákospalota-Újmajor területén 1995-1997 között folytatott régészeti feltárások középkori eredményeiről

Az 1. számú lelőhelyen 1995-ben a Budapest-Vác-Veresegyháza vasútvo­nal északi oldalán, a vasútvonal és a Káposztásmegyerre vezető K-Ny-i irá­nyú dűlőút között folyt a régészeti kutatás. 6 (1-2. kép) A természetes dél­északi irányú lejtés miatt a feltárt objektumok a lelőhely dűlőúthoz közelebbi részén maradtak meg jobb állapotban. A dűlőút közelében húzott K-Ny-i irá­nyú kutatószondában összesen 16 darab objektum került napvilágra, neveze­tesen a 11-25. és a 33-as számú. A 16 objektum közül hat volt középkori: a 12., 13., 17-es és 19-es gödör volt. A 19-es gödörből két nagyobb szürke fa­zék perem- és válltöredéke is előkerült, (3. kép 1-2) egyikük vállát bevagda­lásokkal díszítették. (3. kép 1.) A 24-es objektum két egymás melletti gödör volt, a nyugatabbit beleásták a sekélyebb mélységű keletebbibe. Ebben a ku­tatószondában előkerült még egy középkori árok is, amely a 23-as számot kapta. Az előbbi szondától délre megnyitott nagy felületen a humuszolás után házak, árkok és kemencék foltjai rajzolódtak ki. HÁZAK, KEMENCÉK A 49-es ház a középső szonda keleti felében került elő. (2. kép) A lekere­kített négyzet alaprajzú ház sötétszürke foltja a humusz eltávolítása után már jól kirajzolódott. (4. kép 1., 5. kép) Méretei: 3,80x3,10 m. A ház délkeleti sarkánál kisebb nyúlvány került elő. A humusz alatti agyagos talajba ásott ház keményre letaposott, átlagosan 4 cm vastag padlója 35 cm mélyen került elő. Az északkeleti sarokban álló, megközelítőleg kör alakú kemence, mére­te: 105x105 cm. Sütőfelülete egy rétegű volt. Oldalfalai csaknem 20 cm maga­san megmaradtak, kövekkel megerősített szája pedig a ház közepe felé né­zett. A ház kemencéje földbabán állt. A kemence elbontása után kiderült, hogy a lejárt padló nem húzódik be a kemence alá. Tetőszerkezetet tartó cö­löplyukak a házban nem kerültek elő. A ház betöltésének leletanyaga állat­csont és kevés szürke Árpád-kori kerámia, melyek közül egy szürke kihajló peremű edénytöredék érdemel említést. (6. kép 1.) Az 57-es ház a 49-es háztól 35 méterre, nyugatra található. (2. kép) A megközelítőleg lekerekített négyzet alakú ház sötétszürke foltja jól látható volt a humuszolás után. (7. kép) A nyugati oldalon a humusz alatti szint már majdnem a ház aljával volt azonos, a keleti felén azonban mélyebben maradt meg. Méretei: 4,50x4,40 m. A humusz alatti homokos talajba ásott ház itt-ott megfigyelt vékony szürkés padlója 35 cm mélységben jelentkezett. A déli sa­6 A területen Irásné dr. Melis Katalinnal közösen dolgoztunk. Az általa feltárt részeket ő fogja publikálni. Eredményeinkről röviden a Régészeti Füzetekben lehet olvasni. BENCZE­IRÁSNÉ MELIS 85-86.115. kat. sz.

Next

/
Thumbnails
Contents