1939–1944. évi országgyűlés Haeffler István, szerk.: Országgyűlési almanach. Az 1939–44. évi országgyűlésről. Budapest, 1940.

Felsőház - A Felsőház tagjainak életrajzi adatai - A szervezetek és intézmények által választott felsőházi tagok - Gróf Zichy István dr.

547 „Mohács" című tragédiáját adták elő a Nemzeti Színházban, 1931­ben a „Magyar Passiót", mindkettő Vojnits-érmet nyert az Aka­démián. 1929-ben jelent meg Arany János életrajzának első kötete, 1931-ben a második, mindkettő az Akadémia kiadásában. 1933-tól két éven át kormánybiztosa volt a Nemzeti Színháznak. Kiadott két kötet elbeszélést, írt tankönyveket és ifjúsági könyveket is. Tagja a Petőfi Társaságnak és a Szent István Akadémiának, továbbá számos iro­dalmi társulatnak. Tulajdonosa a Corvin-koszorúnak és a Magyar Érdemrend középkeresztjének. Gróf Zichy István dr (Magyar Nemzeti Múzeum) 1879-ben született Bábolnapusztán, Komá­rom vármegyében. Római katolikus, nős, az Országos Magyar Történeti Múzeum főigazga­tója, földbirtokos. Iskolai tanulmányait magán­úton végezte, később festeni tanult Budapes­ten, Parisban és Münchenben. Fiatal korában művészeti tanulmányutakon többször járt Olasz­és Franciaországban. Bölcsészdoktori oklevelét a pécsi Erzsébet-tudomány egy etemen szerezte meg. Tudományos pályáját mint c. múzeumi őr, már a háború előtt kezdte meg az Országos Szépművészeti Múzeum­ban, ahol a Történeti Képcsarnok vezetésével bízták meg. Mint hadi­önkéntes, az 1. hontvédhuszárezredben az orosz harctéren teljesített katonai szolgálatot és több ütközetben vett részt. Mint hadnagy szerelt le és megkapta a Károly-csapatkeresztet. A kommün alatt Bécsben közreműködött az ellenforradalmi alakulatok szervezésében. A forra­dalmak után mint helyettes kormánybiztost Horthy Miklós fővezér, a kormányzóság felállítása után pedig iá vezérkari főnök mellé osztották be. 1934 óta az Országos Magyar Történeti Múzeum főigazgatója. Tudományos kiküldetésben volt Rómában, Brüsszelben, Prágában, Isztambulban és Varisóban. Külföldön előadásokat tartott Genfben, Milanóban, Rómában, Isztambulban és Prágában. A tudományos iro­dalom terén is jelentékeny működést fejt ki, szaktanulmánya a magyar­ság őstörténete. A Pázmány Péter-tudományegyetem bölcsészeti karán az uralaltáji népek ősműveltsége című tárgykörnek magántanára. Művei: „A magyarság őstörténete és műveltsége a honfoglalásig. 1923", „Magyar őstörténet", Kincsestár, 1939. Tudományos szakfolyó­iratokban számos cikke jelent meg. A Magyar Tudományos Akadémia levelezőtagja, a Magyar Néprajzi Társaság elnöke, a Magyar Törté­nelmi Társulat, a Magyar Nyelvtudományi Társaság választmányi, a Körösi Csorna-Társaság rendes tagja, az Office International des Musées bizottsági tagja. A Magyar Érdemrend középkeresztjének tulajdonosa. 3,j*

Next

/
Thumbnails
Contents