1939–1944. évi országgyűlés Haeffler István, szerk.: Országgyűlési almanach. Az 1939–44. évi országgyűlésről. Budapest, 1940.

Felsőház - A Felsőház tagjainak életrajzi adatai - A törvényhatóságok által választott felsőházi tagok - Vitéz Görgey László dr.

475 Vitéz Görgey László dr (Miskolc) 1877-ben született Liptószentmiklóson. Evangélikus, nős, nyugalmazott vármegyei fő­jegyző. A középiskola elvégzése után a buda­pesti és a kolozsvári egyetemen hallgatta a jogot és az utóbbin avatták államtudományi doktorrá. Mint államvasúti fogalmazó kezdte meg közpályáját. 1906-ban Borsod vármegye aljegyzőjévé választották meg, öt év múlVa már másodfőjegyző volt. A mozgósításkor mint tartalékos huszárhadnagy bevonult és megsza­kítás nélkül három évet töltött az orosz és erdélyi harctéren. Vitéz magatartásáért háromízben is kitüntették. Mint huszárszázadost 1917 őszén mentették fel és ugyanekkor Borsod vármegye főjegyzőjévé választották meg. A bolsevizmus alatt menekülni volt kénytelen, Kassán azonban elfogták és börtönbe vetették. Megfosztották állásá­tól, vagyonának elkobzására és kétévi szigorított börtönre ítélték. A kommün bukása után tevékeny részt vett a nemzeti és keresztény mozgalomban. Szervezője volt a Magyar Nemzeti Szövetség és a MOVE miskolci csoportjának, egyik alapítója a Magyar Jövő mis­kolci lapkiadó részvénytársaságnak, szervezője és kerületi elnöke a Frontharcosok Szövetségének, tagja a Júniusi Bajtársak Szövetsé­gének. A rendkívüli községi közigazgatási tanfolyamon három éven át a közjog és a közigazgatási jog tanára volt és mint a tanfolyam igazgatója, belügyminiszteri elismerésben is részesült. Éveken át külső tagja volt a miskolci jogakadémia államtudományi állam­vizsga bizottságának. Tizenkét évig működött, mint vármegyei fő­jegyző és 1929-ben, szolgálati érdemeinek megörökítése mellett, saját kérelmére nyugdíjazták. 1926-ban fajvédő programmal válasz­tották meg Miskolcon pótképviselőnek és 1930 nyarán Borbély­Maczky Emil helyét foglalta el a képviselőházban. 1931-ben is fel­lépett az Egységes Párt programjával, de akkori Eckhardt Tibor pártközi listájával szemben kisebbségben maradt. Tagja a Magyar Élet Pártjának. Miskolc város törvényhatósági bizottsága 1933-ban válasz­totta felsőházi taggá, A felsőházban előadója volt a főváros közigaz­gatásáról szóló törvényjavaslatnak, továbbá a zsidók közéleti és gazda­sági térfoglalásáról szóló mindkét törvény javaslatnak s felszólalt az 1914—18. évi világháború tűzharcosai érdemeinek elismeréséről szóló törvényjavaslat tárgyalásánál. 1924-ben avatták vitézzé, 1927-ben pedig a Johannita-rend tiszteletbeli lovagja lett. A Magyar Vörös­kereszt főmegbízo ttjának helyettese és a Légoltalmi Liga kerületi elnöke.

Next

/
Thumbnails
Contents