1939–1944. évi országgyűlés Haeffler István, szerk.: Országgyűlési almanach. Az 1939–44. évi országgyűlésről. Budapest, 1940.

Felsőház - A Felsőház tagjainak életrajzi adatai - A törvényhatóságok által választott felsőházi tagok - Vitéz Bittera Miklós dr.

467 A felsőházban főként a költségvetési vitákban vesz részt s nagyobb beszédet mondott a közigazgatás rendezéséről szóló és több más fontos törvényjavaslatnál és a költségvetés tárgyalásánál is. 1929 óta a felsőház egyik jegyzője. Vitéz Bittera Miklós dr (Győir-Moson és Pozsony vármegye) 1887-ben született Pozsonyban. Római ka­tolikus, nős, gazdasági akadémiai tanár. Csalló­közi régi köznemesi családból származik. Kö­zépiskolai tanulmányait a pozsonyi állami fő­reáliskolában és a királyi katolikus gimnázium­ban végezte, azután a magyaróvári gazdasági akadémián szerzett oklevelet, majd a budapesti tudományegyetem jogi karán folytatott jogi tanulmányokat és az álilamtudományok dok­torává avatták. Hallgatója volt a genfi egye­tem bölcsészeti karának is. A világháború idején több mint négy esztendeig teljesített katonai szolgálatot először a es. és kir. 39. gyalogezredben, majd a repülőcsapatoknál és végül mint a 14. tábori tüzérezred tart. főhadnagya szerelt le. Résztvett a kárpáti és orosz­országi harcokban mint szakasz-, géppuskás parancsnok, zászlóalj­segédtiszt, majd mint repülőtiszt. Mint (rokkantat a bécsi repülő­parancsnoksághoz osztották be. Ezidöszerint emléklapos repülő­százados. 1927-ben avatták vitézzé, katonai kitüntetései a III. osz­tályú katonai érdemkereszt a kardokkal, az I. és II. osztályú vitéz­ségi érem, a bronz vitézségi érem, a Károly-csapatkereszt, a német II. osztályú vaskereszt, a sebesülési érem és a repülőtiszti jelvény. Állami szolgálatát 1910-ben kezdte, mint Pozsony vármegye köz­igazgatási gyakornoka. Még ugyanabban az esztendőben a kolozs­vári gazdasági akadémián lett gazdasági gyakornok, majd 1914-ben tanársegéd. 1921-ben a magyaróvári gazdasági akadémia rendkívüli tanára, 1923 óta pedig rendes tanára, 1926-ban egyetemi magán­tanárrá habilitálták, 1937-ben pedig a műegyetem címzetes nyilvá­nos rendkívüli tanára lett. Tudományos működésének eredményé több szakmunka: köztük Növénytermeléstan, két kötetben (1926), Rét és legelő, Növénytermesztési politika (1938) és még 30 kötet kisebb­nagyobb terjedelmű tudományos és népszerű mezőgazdasági irányú könyv. Közel 900 szakcikket írt különböző magyar és külföldi szak­lapok részére. 1937-ben résztvett az angliai nemzetközi Zöldmező kongresszuson. 1925 óta virilis tagja Győr-Moson és Pozsony vár­megyék törvényhatósági bizottságának és előkészítette a vármegyei szabályrendeletet a közlegelőkön való gazdálkodásról. Győr-Moson­Pozsony vármegye tb. főjegyzője, m. kir. gazdasági főtanácsos- Á Darányi Ignác Agrár Tudományos Társaság tagja, Magyaróvár varos 80«

Next

/
Thumbnails
Contents