1935–1939. évi országgyűlés Haeffler István, szerk.: Országgyűlési almanach. 1935–40. (Sturm–féle országgyűlési almanach) Bp. 1940.

A felsőház - A felsőház tagjainak életrajzi adatai - A vármegyei és városi törvényhatóságok által választott felsőházi tagok - Dr. Tarányi Ferenc

112 gek szervezését. Még a kommunizmus alatt megalapította a belváros­ban az első egyházközséget, annak első ügyvezető alelnöke volt és ma is társelnöke. Résztvett a Keresztény Nemzeti Liga alapításában, melynek belvárosi osztályelnöke és országos választmányának tagja. A fővárosban 1901 óta folytat társadalmi tevékenységet. Akkor lett az Egyetemi Hallgatók Szent Vince Egyesületének ügyvezető titkára. A Budapesti Szent Vince Egyesület helyi ügyvezető tanácsának és a Budapest-Józsefvárosi Kisdedóvó Egyesületnek — amelyet tíz éven át vezetett — ma is örökös tiszteletbeli alelnöke. Résztvesz a Seznt Imre Kör, a Szent Imre Főiskolai Internátus-Egyesület, a Szent Imre Szenátus és Középponti Katolikus Kör vezetésében, mint ezeknek igazgatósági tagja. Az Actio Catholica országos tanácsának és a Katolikus Népszövetség kormányzótanácsának tagja. Belvárosi elnöke a Keresztény Községi Pártnak. A főváros törvényhatósági bizottsága küldötte be a felsőházba, ahol több törvényjavaslatnak előadója volt. Az 1931. évi képviselőválasztások során a budapesti déli választókerület részéről tagja lett az országgyűlés képviselő­házának is, de mandátumáról lemondott és felsőházi tagságát tar­totta meg, amelyre már .másodízben választotta meg Budapest székes­főváros törvényhatósága. Dr Tarányi Ferenc (Zala vármegye törvényhatóságának választottja) 1878-ban született a zalamegyei Puszta­szentlászlón. Római katolikus, földbirtokos, volt főispán. A középiskolát Budapesten, a kegyesrendi gimnáziumban és a Ferenc József­nevelőintézetben végezte, a jogot a bécsi, lip­csei, genfi és budapesti egyetemen hallgatta és az utóbbin avatták az államtudományok doktorává. Elvégezte a magyaróvári gazdasági akadémiát is. A Deák Ferenc nevét viselő hit­bizományi birtokán gazdálkodott és élénk részt vett a vármegye közéletében. 1914-ben bevonult és Przemysl elesté­vel hadifogságba került, ahonnan 1918-ban szökés útján szabadult. Itthon századossá léptették elő. Több hadikitüntetés tulajdonosa. Az első és a második nemzetgyűlésben a zalaszentgróti kerületet képviselte a keresztény gazdasági párt programjával, főként föld­művelési és közigazgatási kérdésekkel foglalkozott. 1921 decemberé­ben Zala és Vas vármegye főispánjának nevezték ki. Zala vármegye főispáni állásáról 1926-ban lemondott, Vas vármegye élén azonban 1932 októberéig állott, akkor erről a tisztéről is leköszönt. A vár­megye törvényhatósága még ebben az évben felsőházi taggá válasz­totta meg. Elnöke a vármegye gazdasági egyesületének és Nemesi Választmányának, tagja az OMGE igazgató-választmányának. Tulajdonosa a II. osztályú Magyar Érdemkeresztnek a csillaggal. A kormányzó kétízben tüntette ki a Signum Laudis-szal.

Next

/
Thumbnails
Contents