1935–1939. évi országgyűlés Haeffler István, szerk.: Országgyűlési almanach. 1935–40. (Sturm–féle országgyűlési almanach) Bp. 1940.

A felsőház - A felsőház tagjainak életrajzi adatai - A Kormányzó által élethossziglan kinevezett felsőházi tagok - Gróf Széchényi Andor Pál

164 hadsereg vezérkari főnöke, jelentős szerepet vitt a Kárpátok és Bukovina védelmének irányításában. 1915 márciusában az 1. tiroli császárvadász ezred parancsnokságát vette át. 1915 augusztusában a 33. gyalogdandár parancsnokává nevezték ki s a Doberdót védel­mezte. 1916 júniusában a Déltirolban harcoló 11. hadtest vezérkari főnöke lett, 1918 tavaszán pedig a 33. gyalogdandár parancsnok­ságát vette át s azt vezette a háború végéig. Rendkívül eredményes és bátor magatartásáért a hadikitüntetések egész sorában részesült. Az összeomlás után visszavonult, majd a kommunizmus alatt részt­vett a szegedi ellenforradalmi szervezkedésben, később pedig a nem­zeti hadsereg vezérkari főnöke lett. Rendkívül nagy érdemeket szerzett a hadsereg megszervezése körül. 1920 januárjában had­ügyi államtitkárrá, három hónappal később pedig honvédelmi mi­niszterré nevezték ki. 1920 júliusáig vitte e tárcát, akkor a kapos­vári, majd a pécsi katonai körlet parancsnokságát vette át. Baranya és. a déli határok felszabadulásakor a déli végek vezénylő tábor­nokaként működött s az ő csapatai vonultak be a felszabadított terü­letekre. 1922 tavaszáig maradt e beosztásában, majd a honvéd­fŐparancsnoksághoz került, ahol 1925-ig gazdag haditapasztalatai alapján a magyar honvédség részére új „Harcászati szabályzatot" írt s azonkívül valamennyi kiképzési és harci szabályzat alapját is megvetette. A kormányzó érdemeit a magyar érdemkereszt I. osztá­lyának és a nagy Signum Laudisnak adományozásával jutalmazta. Tulajdonosa a Lipót-rend hadiékítményes parancsnoki keresztjének és a II. osztályú Vaskorona-rendnek. Lelkes sportbarát, akinek külö­nösen az evezőssport fejlesztése terén vannak nagy érdemei. Elnöke a Hungária Evezős Egyletnek, amely több mint tízéves elnöki műkö­dése alatt a magyar evezős egyesületek élére került s évről-évre egymásután aratja nemcsak a belföldi, hanem a külföldi és európa­bajnoki versenyeken is a legszebb győzelmeket. Gróf Széchényi Andor Pál 1864-ben született Oroszváron. Római ka­tolikus, nagybirtokos, császári és királyi ka­marás. Atyja Széchenyi Gyula gróf főlovász­mester, aranygyapjas lovag volt. Tanulmá­nyainak befejezése után átvette nagykiterje­désű ősi családi birtokainak vezetését. A so­mogymegyei Bizén, Táskán, Boronkán, CsÖ­menden, Gadányon és Marcaliban gazdálkodik. 1906-ban főrendiházi taggá nevezte ki á király a az összeomlásig tagja volt a főrendiháznak, a politikai élettől azonban távol tartotta magát. Ma is elsősorban gazdaságának él, érdeklődését főként mezőgazdasági kérdések kötik le, vármegyéje életében s a társadalmi életben visz előkelő szerepet.

Next

/
Thumbnails
Contents