1935–1939. évi országgyűlés Haeffler István, szerk.: Országgyűlési almanach. 1935–40. (Sturm–féle országgyűlési almanach) Bp. 1940.

A felsőház - A felsőház tagjainak életrajzi adatai - A Kormányzó által élethossziglan kinevezett felsőházi tagok - Erney Károly - Gróf Forgách János dr.

147 Erney Károly 1874-ben született Budapesten. Római kato­likus, (kincstári főtanácsos, a Pesti Hazai Első Takaíréikpénztár-Egyesailet alelnök-vezérigazga­tója. Iskolai tanulimányainak elvégzése és négy­évi, jobbára külföldön kifejtett működés után, 1894-ben lépett a Pesti Hazai Első Takarék­pénz tár-Egyesület kötelékébe, ahol fokról-fokra haladva érte el 1924-ben a vezérigazgatói ran­got, majd az igazgatóság 1929-ben alelnökké választotta meg. A magyar közgazdasági élet­ben vezető szerepet tölt be, széleskörű munkásságát számos pénzinté­zet, ipari és kereskedelmi vállalat, valamint kulturális és altruista intézmény vezetőségében fejti ki. Alelnöke az Interparlamentáris Unió magyar csoportjának. A kormányzó kiváló érdemei elismeré­séül 1934-ben az I. osztályú Magyar Érdemkeresztet adományozta neki. A Magyar Nemzeti Bank főtanácsosa, a Pénzintézeti Központ választmányának tagja, a Budapesti Kereskedelmi Akadémia vezérlő­bizottságának elnöke, az Országos Ipartanács és Kereskedelmi Szak­oktatási Tanács tagja. Gróf Forgách János dr 1870-ben született Gácson. Római katoli­kus, nyugalmazott rendkívüli követ és meg­hatalmazott miniszter. A középiskolát a jezsui­ták kalksburgi intézetében és a bécsi There­sianumban végezte, a jogot Budapesten és Parisban hallgatta. Az államtudományok dok­tora. Közpályáját 1890-ben Nógrád megyében kezdte meg mint tiszteletbeli szolgabíró. 1891-ben a közös külügyminisztériumba került, egy év múlva letette a diplomáciai vizsgát s mint attasé* titkár és tanácsos a bukaresti, szentpétervári, hágai, konstantinápolyi és római követségeknél teljesített szolgálatot. Gyorsan haladt előre pályáján. 1897-ben rövid ideig a monarchia ügyvivője volt Szentpétervárott, 1903-ban pedig a szófiai diplomá­ciai ügynökség és főkonzulátus ideiglenes vezetésével bízták meg. 1905-ben rendkívüli követté és meghatalmazott miniszterré nevez­ték ki s egy Rio de Janiroban töltött év utáji, 1907-től négy éven át Belgrádban működött. Mint Aehrental gróf politikájának exponense, a Balkán legnyugtalanabb állomásán sok támadásban részesült, főként a cseh lapok és cseh képviselők részéről. Aehrental gróf mindig a legnagyobb elismeréssel nyilatkozott működéséről. A király többízben hívta kihallgatásra s nemcsak külügyi vonatkozású, de belpolitikai kérdésekben is meghallgatta véleményét. 1908-ban a 10*

Next

/
Thumbnails
Contents