1931-1935. évi országgyűlés Haeffler István, szerk.: Országgyűlési Almanach 1931–36. (Sturm–féle országgyűlési almanach) Bp. 1931.

A felsőház - A felsőház tagjainak életrajzi adatai - Szervezetek és intézmények által választott felsőházi tagok - S. Bálint György - Dr. Bernát István

442 szakembert, a népszövetség meghívta a moszuli bizottság tagja nak, amely hivatott volt dönteni arról, hogy a Törökország és Anglia között vitás kisázsiai területek kit illetnek. Személyét a bal­oldali körök igyekeztek belekeverni a frankhamisítási perbe, a bíróság azonban teljesen tisztázta öt. 1926-ban csatlakozott az egy­ségespárthoz. Az első országgyűlésben ismét Szeged egyik képvi­selője volt, a politikától azonban távoltartotta magát s tudományos munkásságának élt. Kiváló érdemeiért többízben részesült magas kitüntetésben. A kormányzó 1929-ben a Corvin-láncot adományozta számára. Elnöke a Magyar Statisztikai Társaság Államtudományi Intézetnek, tiszteletbeli tagja a Magyar Statisztikai Társaságnak, társelnöke a Magyar Külügyi Társaságnak, elnöke az Egyesült Ke­resztény Nemzeti Ligának, alelnöke a Magyar Földrajzi Társaság­nak, díszelnöke a Társadalmi Egyesületek Szövetségének, társ­elnöke a Turáni Társaságnak. A felsőházba a közgazdasági egye­tem küldötte be. Tagja a közoktatásügyi, a külügyi, a pénzügyi és a véderőbizottságnak. Dr Tomcsányi Móric (A Pázmány Péter Tudomány Egyetem választottja) 1878-ban született Temesvárott. Evangé­likus, nős, egyetemi tanár. Atyja táblai elnök volt. Jogi tanulmányait a budapesti tudomány­egyetemen végezte, majd a kincstári jogügyi igazgatóság szolgálatába lépett, később pedig a pénzügyminisztériumban teljesített szolgá­latot. 1917—18-ban Turóc vármegye főis­pánja volt. Királyi kamarás, a budapesti Páz­mány Péter tudományegyetemen a magyar közjog és közigazgatási jog nyilvános rendes tanára. Tagja a Nemzetek Szövetsége genfi közigazgatási bíróságnak, elnöke a Felsőoktatásügyi Egyesület jog­és államtudományi osztályának, a Magyar Tudományos Aka­démia tagja. Számos önállóan megjelent közjogi és közigazgatásjogi mű szerzője; tudományos műveiben a magyar közjoggal, a közigazga­tási jog alapintézményeivel, a közhivatalnokok és az állam vagyoni felelősségével, az önkormányzat és decentralizáció kérdésével s a köz­igazgatási intézkedések jogerejének a problémájával foglalkozik. Nagyobb munkái: A vagyoni felelősség elve a közigazgatásban; önkormányzat és decentralizáció; A közjog és magánjog határa; A magyar közigazgatási jog alapintézményei; Magyar közjog, alkotmányjog. A budapesti egyetem jogi kara választotta meg felső­házi taggá. A felsőház bizottságaiban élénk tevékenységet fejtett ki. A közigazgatási reformról szóló javaslat felsőházi előadója volt. Jegyzője az igazoló bizottságnak, tagja a közigazgatási bizottságnak, s a legfőbb fegyelmi bíróságnak.

Next

/
Thumbnails
Contents