1927–1931. évi országgyűlés Freissberger Gyula, szerk.: Országgyűlési Almanach 1927–1931. (Sturm–féle országgyűlési almanach) 2. kötet Felsőház, Bp. 1927.

A felsőház tagjainak életrajzi adatai - A kormányzó által élethossziglan kinevezett felsőházi tagok - Teleszky János - Tóth János dr.

186 Teleszky János 1868-ban született Nagyváradon. Valóságos belső titkos tanácsos, nyugalmazott pénzügyminiszter, számos magas bel- és külföldi kitüntetés tulajdonosa. Atyja igazságügyi államtitkár s ismertnevü jogtudós volt. Középiskolai ta­nulmányait Nagyváradon, a jogot pedig részben ugyanott, részben Budapesten végezte. Ezután pénzügyi szolgálatba lépett s 1892-ben fogalmazóvá, 1899-ben titkárrá, 1903-ban osztálytanácsossá lépeít elö. Ez idö alatt a pénzügyminisz térium legtöbb osztályában dolgozott. Mint osztálytaná­csos a költségvetési és zárszámadási osztályt vezette s nehéz és felelősségteljes ügykörében kiváló működésével magéra vonta Wekerle Sándor pénzügyminiszter figyel­mét. Ez időtől kezdve Wekerle oldalán részt vett a kiegye­zési tárgyalásokban. 1909-ben miniszteri tanácsossá ne­vezték ki, majd néhány hónap múlva megkapta az állam­titkári cimet. 1911-ben államtitkár lett, 1912 tavaszán pe­dig őt bizták meg a Lukács László-féle kabinet pénzügyi tárcájának vitelével. A Tiszarkormányban is megtartotta tárcáját s Tisza István gróf egyik legbensőbb hive volt. A képviselőházba a nagybecskereki kerület mandátumával került be. Minisztersége idejébe beleesik a világháború első három esztendeje s vele a háborús pénzügyi politika roppant nagy feladatai, melyeknek emberül megfelelt. Emellett számos jelentős alkotás fűződik nevéhez, melyek közül a legfontosabbak: a bankszabadalom, a Magyar Földhitelintézetek Országos Szövetsége, a földgáztörvény, az uj adótörvény életbeléptetése, az érme és pénzrendszer rendezése és a nyugdíjtörvény. 1915-ben valóságos belső titkos tanácsossá nevezte ki a király. A hadikölcsönök leg­nagyobb részét az ö minisztersége idején bocsátották ki. 1917 júniusában a Tisza-kormánnyal együtt ő is távozott. A forradalom kitörésékor teljesen visszavonult, majd az újjáépítés kezdetén elvállalta az Országos Pénzügyi Tanács elnökségét. Emeljett a Pénzügyi Szindikátus elnöki széké­ben és az Országos Takarékossági Bizottságban fejtett ki rendkívül értékes működést. Nagy része volt a szanálás sike/'ében is. A felsőház tagjává az államfő nevezte ki. Tóth János dr. 1874-ben született Turkevén. Nős, valóságos belső tit­kos tanácsos, nyugalmazott belügyminiszter, volt ország­gyűlési képviselő, földbirtokos. Középiskolái elvégzése után

Next

/
Thumbnails
Contents