1927–1931. évi országgyűlés Freissberger Gyula, szerk.: Országgyűlési Almanach 1927–1931. (Sturm–féle országgyűlési almanach) 2. kötet Felsőház, Bp. 1927.

A felsőház tagjainak életrajzi adatai - A kormányzó által élethossziglan kinevezett felsőházi tagok - almási Balogh Elemér dr.

159 zat kiépítésében munkatársa legyen. 1898 februárjában jött Budapestre A Magyar Gazdaszövetség vezérei az alig egy héttel előbb megalakult Hangya fogyasztási szövetke­zeti központ megszervezésével bizták meg, egyelőre tit­kári eimmel. Széleskörű propagandát indított, amelynek eredményeként 1898 végén már 30 szövetkezet működött a Hangya kötelékében. 1900-ban a Hangya ügyvezető igaz­gatójává nevezték ki. Csakhamar szükségessé vált, hogy a szövetkezetek kedvezőbb áruellátása érdekében a Hangya közvetlen forrásokat vegyen igénybe, sőt résztvegyen az ipari termelőmunkában is. Ezért kiépítette a Hangya rak­tárhálózatát, majd 1916-ban, kezdeményezésére és tervei szerint, megalakult a Hangyaipar rt., amely több gyár és egyéb vállalatával számos tömegfogyasztási cikket állit elő la vidéki szövetkezetek számára. 1905-beii a vidéki la­kosság terményeinek gyorsabb és előnyösebb értékesítése és a fővárosi lakosságnak élelmiszerrel való ellátása érde­kében a Háztartás fogyasztási szövetkezetet szervezte meg, amely a vidéki Hangya szövetkezetek által összegyűjtött gazdasági termékeket juttatja el a fővárosi fogyasztóközön­séghez. A vesztett háború s az annak nyomán bekövetke­zett gazdasági összeomlás a külföldi kapcsolatoknak mi­előbbi helyreállítását tette szükségessé. Ezért megalakí­totta az OKH-val karöltve, Futura cim alatt, a Magyar Szö­vetkezeti Központok Áruforgalmi Részvénytársaságát azzal az intencióval, hogy ez egyrészt a Hangyának, másrészt az OKH-nak az egész országot behálózó, szervezetére támasz­kodva, a belföldi termelés feleslegeit összegyűjtse, azokat iparcikkek és félgyártmányok ellenében külföldön értékesítse s ezáltal a külföldi piaccal közvetlen összeköttetést léte­sítsen. Az utóbbi években a Futura, állami megbízásból, a köztisztviselők lisztellátásához szükséges gabonát szerezte be és 9000 búzára vonatkozó exportüzletet kötött a sváci kormánnyal. Két éven át szerkesztette a fogyasztási szö­vetkezetek hivatalos lapját, a Szövetkezést, és hírlapi cik­kein és valutatanulmányán kivül több szakmunkát irt. (Kül­földön és otthon, Útmutató szövetkezetek megalakítására és vezetésére.) Az ő kezdeményezésére alakult meg 1920-ban a budapesti tudományegyetem közgazdasági tudományi fa­kultása, amely hálája és elismerése jeléül 1925-ben tiszte­letbeli doktorrá avatta. Elsőizben'tagja a törvényhozásnak. Az államfő kinevezése alapján került a felsőházba.

Next

/
Thumbnails
Contents