1927–1931. évi országgyűlés Freissberger Gyula, szerk.: Országgyűlési Almanach 1927–1931. (Sturm–féle országgyűlési almanach) 2. kötet Felsőház, Bp. 1927.

A felsőház tagjainak életrajzi adatai - A vármegyei és városi törvényhatóságok által választolt felsőházi tagok - Somssich Miklós - Szigeti János

116 képző tanfolyamot és 1890-ben mint dijnok a Kassa—Oder­bergi Vasút szolgálatába lépett Pályáján gyorsan haladt előre s 1918-ban már igazgatóhelyettes, 1926-ban pedig vezérigazgató lett. Legutóbb a vasút vezérigazgatóságánál mint a társasági ügyvitel vezetője működött. Német, francia, angol és olasz nyelvtudása alapján többizben volt hivatalos tanulmányúton Németországban, Hollandiában, Angliában, Franciaországban és a Balkánon. Vasúti, közgazdasági, szoci­lógiai, irodalmi, történeti és filozófiai tanulmányokat foly­tatott. Szakirodalmi munkásságát a Vasúti és Hajózási Heti­lapban kezdte meg, melynek 1906-ban segédszerkesztője lett. Munkatársa volt a Közlekedési Szakkönyvtárnak, melynek a vasúti szakoktatásról szóló kötetét ő irta. Számos cikke jelent meg a Vasúti és Közlekedési Közlönyben, a Vasút s a Magyar Posta és Közlekedés cimü folyóiratokban. Szép­irodalmi munkásságát 1886-ban kezdte meg, az Ábrányi Emil elnöksége alatt működő Nemzeti Társaskörben, melynek tit­kára volt. 1890-ben mint az Irodalmi Társaskör titkára a kör almanachját szerkesztette és ebben jelentek meg költeményei és műfordításai. 1891-ben a Hét cimü szépirodalmi lapnak belső munkatársa volt. 1892-től több éven át rendes fordító munkatársa volt a Természettudományi Közlönynek. Kezdettől fogva élénk részt vesz a vasutasok társadalmi és gazdasági életében. Egyik alapitója a Magyar Vasúti és Hajózási Klub­nak, melynek ma is választmányi tagja. A társadalmi és köz­életben 1889 óta vesz részt. A Szabad Polgári Párt bizalmából 1909-ben tagja lett a főváros törvényhatósági bizottságának. Gróf Apponyi Albertet az ő indítványára választották meg 75-ik születésnapján Budapest díszpolgárává. 1917-ben az idő­közi választáson a főváros I. kerülete országgyűlési képvi­selővé választotta. Az Apponyi-féle függetlenségi és 48-as pártnak, majd később a 48-as alkotmánypártnak volt tagja s több izben felszólalt a köztisztviselők érdekében. Tagja volt a háborús közélelmezési bizottságnak is. Másodelnöke a Szabad Polgári Körnek, alelnöke.a Budai Polgári Kaszinónak, választmányi tagja a Természettudományi Társaságnak, a Balatoni Szövetségnek, a Korvin Mátyás Társaságnak, a Nemzeti Irodalmi Társaskörnek és még számos más társa­dalmi és kulturális egyesületben visel tisztséget. A felső­házba Budapest székesfőváros törvényhatósága küldötte be és ott közlekedési, közoktatási, szociális és fővárosi ügyekkel kivan foglalkozni.

Next

/
Thumbnails
Contents