1927-1931. évi országgyűlés Kun Andor – Lengyel László – Vidor Gyula, szerk.: Magyar országgyülési almanach. Budapest, 1932.

Felsőház - A református, az ág. hitv. evangélikus, az unitárius és görög keleti egyházegyháznagyjai, illetve főhivatalnokai - Degenfeld-Schomburg József gróf - Balogh Jenő dr.

ségében akti? része volt a bűnvádi perrendtartás és több más igazságügyi törvény megszerkesztésében. 1900-ban nyilvános rendes tanárrá nevezték ki a budapesti Tudományegyetem bün­tetőjogi és büntető perjogi katedrá-jára. 1910-ben, Zichy János gróf minisztersége alatt államtitkár lett a kultuszminiszté­riumban s megvált katedrájától. Az 1910. évi országgyűlési választások alkalmával a marosujvári (erdélyi) kerület nem­zeti munkapárti programmal képviselővé választotta. 1913-ban Tisza István gróf kabinetjében a király igazságügy miniszterré nevezte ki. A háborút közvetlenül megelőző s a háborús kor­szak alatt való büntetőjogi törvényalkotások nagyobbik s jelentékenyebbik része az ö nevéhez fűződik. Ő alkotta meg a királyság védelméről szóló törvényt, az 1913. évi sajtótör­vényt s ö volt az, aki büntetőjogi rendelkezésekel a magyar iörvényekben először ruházott fel visszaható érövet Tisza István bukása után visszavonult a politikai élettől és tisztán tudományos munkásságának szentelte idejét, mig 1920-ban a Magyar Tudományos Akadémia, méhnek már 1901 óta levelező, majd 1912 óta rendes tagja volt, főtitkárává választotta. Az Akadémia főtitkári székében igen nagy ér­demeké') szerzett a tudományos munka zavartalanságának viharos időkben való biztosításával a leijegyzésre érdemes, hogy a pénzromlás súlyos napjaiban ugyanannyi papirkoro­nányi fizetésért végezte felelősségteljes és nagykiterjedésű mun­káját, mint amennyit az Akadémia főtitkárai a béke napjaiban éheztek. Érdemeit óhajtotta jutalmazni az Akadémia, amikor a felsőház tagjává kandidálta, ö azonban ezt a megtiszteltetését végsőkig menő szerénységével elhárította. Jelesebb munkái a következők: A sértett fél jogköre a büntetőjogban (Buda­pest, t887); Börtönügyi viszonyaink reformjához (1888), Magyar bűnvádi eljárási jog (1901) ; A büntető perjog tan­könyve (1906)1 Fiatalkorúak és a büntetőjog (1909); A bűn­vádi perrendtartás magyarázata (1910, kél kiadás). Ujabb jelentékeny munkája: Gróf Tisza István emlékezete (1921) Igen nagy szerepet játszik a magyar református egyház éleiében is. A dunántúli egyházkerület már évekkel ozelölt logondnokává választotta 8 mint ilyen kapotl meghivási a felsőházba, amikor Darányi Ignáenak, a duna­melléki egyházkerület fögondnokának 1927 április 26-án tör­tént halála után harmadik, rangban legidősebb fögondnoka lett egyházának. A forradalom óta nem vállalt szerepet a poli­tikai életben; nevével csak a Tisza-kultusz eseményeivel kap­csolatban lehetett találkozni a nyilvánosság előtt. 361

Next

/
Thumbnails
Contents