1922–1926. évi nemzetgyűlés Baján Gyula, szerk.: Parlamenti almanach 1922–1927. (Sturm–féle országgyűlési almanach) Budapest, 1922.

I. A 2200/1922 M. E. számú választójogi rendelet és a kerületi beosztás - Az 1922 június 16-án összehívott nemzetgyűlés a m. kir. minisztériumnak 1922 április hó 2-án kelt 2200/1922 M. E. sz. választójogi rendelete alapján ült össze, melynek főbb szakaszai ezek - A kétévi egyhelybenlakás - Kinek nincs választójoga

10 A kétévi egyhelybenlakás. A választójoghoz megkívánt kétévi egyhelybenlakás annál is megvan, aki az utolsó két évben lakóhelyét egy ízben változtatta ugyan, de megelőzőleg két évig ugyanegy községben lakott. Bármily rövid ideig tartó lakás elegendő annál, aki 1. az állam vagy bármely törvényhatóság, község, köz­intézet, közalap, állami, községi vagy más közüzem, nyil­vános számadásra kötelezett vállalat, egyesület, alapítvány állandó alkalmazottja; vagy 2. bevett vagy törvényesen elismert vallásfelekezetnek hivatalos alkalmazásban lévő lelkésze; vagy 3. nyilvános jellegű tanintézet tanára vagy tanítója, vagy 4. a középiskolának (főgimnáziumnak, főreáliskolának) vagy ezzel tanértékre nézve egyenrangú más polgári vagy katonai tanintézetnek legmagasabb osztályát (évfolyamát) sikeresen elvégezte, ha állandó állása vagy foglalkozása van; vagy 5. az Országos Szinészegyesület tagja; vagy 6. nyugalmazott köz- vagy magántisztviselő, vagy katonai havidíjas. Az állandó lakóhely kellékeinek hiánya miatt nem veszti el választójogát az a nő, akinek férje a jelen §-ban felsorolt kedvezmények valamelyikére igényt tarthat. Annál, aki az államfőtől vagy a magyar kormánytól nyert kinevezés vagy megbízás alapján e rendelet hatályá­nak területén kívül teljesít közszolgálatot, vagy valamely nyilvános számadásra kötelezett magyarországi vállalat tiszt­viselőjeként e rendelet hatályának területén kívül van alkal­mazva, a választójoghoz nem kívántatik, hogy e rendelet hatályának területén lakóhelye legyen, ha megelőzőleg Magyarország területén lévő valamely községben lakott vagy ha valamely belföldi községben illetőséggel bír. Kinek nincs választójoga? Habár a jelen rendeletben megszabott kellékeknek megfelel, nincs választójoga annak, 1. aki a fegyveres erőnek vagy a csendőrségnek tény­leges szolgálatában álló tagja, kivéve a szabadságolt vi­szonyba tartozókat; 2. aki az állami vagy községi rendőrség, folyamőrség, vámőrség legénységének tagja, nem értve ide a fegyver­viselésre jogosított más polgári alkalmazottakat (pénzügyőr, mező-, erdő-, hegyőr stb.).

Next

/
Thumbnails
Contents