1922–1926. évi nemzetgyűlés Baján Gyula, szerk.: Parlamenti almanach 1922–1927. (Sturm–féle országgyűlési almanach) Budapest, 1922.

VII. A kormány és a nemzetgyűlés tagjainak életrajzi adatai - A nemzetgyűlés tagjainak életrajzi adatai - széki gróf Teleki Pál dr.

ságba. 1913-ban a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja lett. Tagja a legelőkelőbb külföldi földrajzi társa­ságnak, a londoni Royal Geographical Society-nek és a német Gesellschaft für Erdkunde-nek, elnöke a Turáni Társaság-n&k és a Nemzetközi Fajhygiéniai Bizottságnak; a Magyar Földrajzi Társaság főtitkára, 1909-től 1913-ig pedig a Földrajzi Intézet tudományos igazgatója volt. Eb­ben az időben jelent meg az ö kezdeményezésére az első tudományos magyalr világatlasz. 1912-ben Amerikába ment ós részt vett Cholnoky Jenövei együtt az Amerikai Földrajzi Társaság jubileumán. Bár politikával alig fog­lalkozott, már 1905-ben tagja lett a régi országgyűlés kép­viselőházának és a somkuti kerületet 1910-ig képviselte disszidens, majd alkotmánypárti programmal. A háború alatt az Országos Hadigondozó Hivatal elnöke volt, 1918-ban pedig kinevezték a tudományegyetemen a gazda­sági földrajz nyilvános rendes tanárává. A forradalom ki­törése után tartózkodott minden nyilvános szerepléstől és teljesen tanulmányainak élt. A kommün kitörése után azonban előbb Svájcba menekült, majd Szegedre anent, ahol július 2-án a Károlyi-kormány, július 17-én pedig az Ábrahám-kormány külügyminisztere lett. A Friedrich-kor­mány megalakulása után, augusztus 5-én, Dömötör Mi­hály népjóléti miniszterrel repülőgépen Budapestre jött és a szegedi kormány nevében ö folytatta a tárgyalásokat és kötötte meg a megegyezést a Friedrich-kormánnyal. A nemzeti hadseregnek Budapestre való bevonulása után, mint meghatalmazott minisztert, a békeelökészitö iroda ve­zetésével bizták meg. A kötetekre menő jegyzékek, melye­ket a magyar békedelegáció Neuillyben előterjesztett, jó­részt az ö vezetése és személyes munkája alapján készül­tek el. A Neuillybe küldött békedelegációnak egyik fömeg­bizottja volt. Bár a fórumon eleinte keveset szerepelt, a po­litikai életben már ekkotr nagy szerepet vitt és jórészt az ö személyes agitációjának volt köszönhető az, hogy a Ke­resztény Nemzeti Párt 1919 őszén egyesült a Keresztény Szociális Gazdasági Párttal. 1920 április 19-én Simonyi­Semadám Sándor kormányában külügyminiszter lett és annak lemondása után, miután Bethlen kabinetalakitási kisérlete meghiúsult, az egységes kormánypárt támogatá­sával miniszterelnök lett. Július 22-én bemutatkozott. a nemzetgyűlésen és a hatáírozott keresztény és nemzeti polir

Next

/
Thumbnails
Contents