1922–1926. évi nemzetgyűlés Baján Gyula, szerk.: Parlamenti almanach 1922–1927. (Sturm–féle országgyűlési almanach) Budapest, 1922.

VII. A kormány és a nemzetgyűlés tagjainak életrajzi adatai - A nemzetgyűlés tagjainak életrajzi adatai - Dr. Kenéz Béla

293 Dr. Kenéz BéU (Szolnok, fejj.) 1874-ben született Szolnokon. Rom. kath., nőa, egye­temi tanár, udvari tanácsos. Elemi és középiskoláit Szol­nokon, az egyetemet Budapesten, Lipcsében és London­ban végezte s a két utóbbi egyetemen különösen nemzet­gazdaságiam *és statisztikai tanulmányokat folytatott. Tanulmányútjáról hazatérve a kereskedelmi miniszté­rium szolgálatába lépett, ahol 1905-ben miniszteri titkár, később pedig osztálytanácsos lett. A keres­kedelmi minisztériumban ö készítette el az ipari és gyáripari termelési, a baleset- és sztráik-stat : sz­tikát. 1906-ban a budapesti kir. tudomány-egyetemen ma­gántanára lett a statisztikának, 1907-ben pedig kinevez­ték a kolozsvári Ferenc József tudományegyetem nyil­vános rendes tanárává. 1917-ben áthelyezték a budapesti tudományegyetem statisztikai tanszékére, ugyanekkor ud­vari tanácsos lett. Már kora ifjúságától fogva szorgal­mas munkása a tudományos irodalomnak és 1902-ben adta ki első tudományos munkáját A statisztika elmélete címmel. Három évvel később 1905-ben a Városok fejlő­dése, 1906-ban Magyarország népességi statisztikája, 1907-ben Az ipari sztrájkok statisztikája, 1908-ban pedig A gazdák és mesteremberek pusztulása cimen adta ki tu­dományos munkáit. A modern agrárpolitikának alapel­veit Nép és föld cimü munkájában dolgozta fel és ez tudo­mányos munkálkodásának egyik legnagyobb és legkívá' lóbb müve. Mint kolozsvári egyetemi tanár vezetöszere­pet vitt Erdély közéletében és egyik oszlopos tagja volt Apáthy István és Posta Béla oldalán az erdélyi függet­lenségi és 48-as pártnak. Az EMKE, a kolozsvári Patro­náge Egyesület, az Erdélyi Múzeum Egyesület, az Er­délyi Háziipari Szövetkezetnek igazgatósági tagja volt, a Magyar Társadalomtudományi Társulatnak pedig vá­lasztmányi tagja. 10 éven keresztül vezető szerepet vitt Kolozsvár törvényhatósági bizottságában. A proletárdik­tatúra alatt a kommunisták feldúlták szolnoki birtokát és ellenforradalmi magatartása miatt négy ízben letar­tóztatták. A múlt nemzetgyűlésbe egyhangúlag a szolnoki kerület választotta meg. Előadója volt a földreform tör­vényjavaslatnak, melyet egy tudományos értekezéssel felérő előterjesztés keretében ismertetett meg a.Házzal.

Next

/
Thumbnails
Contents