1922–1926. évi nemzetgyűlés Baján Gyula, szerk.: Parlamenti almanach 1922–1927. (Sturm–féle országgyűlési almanach) Budapest, 1922.

VII. A kormány és a nemzetgyűlés tagjainak életrajzi adatai - A nemzetgyűlés tagjainak életrajzi adatai - nagykárolyi gróf Károlyi József dr.

291 seben ma is tevékeny részt vesz. Kezdettől fogva tagja volt az előző nemzetgyűlésnek is és több beszédet mon­dott közmunkák létesítése, a különleges háborús intéz­kedések megszüntetése és a szabadforgalom megterem­tése érdekében. Tagja volt a közlekedési, kivándorlási és naplóbíráló bizottságnak. A régi függetlenségi és 48-as párt tagja volt és 1919 februárjában belépett a kisgazdapártba. A Keresztény Kisgazda, Földmíves és Polgári Párt programjával választották meg a turai kerü­letben pótválasztással, 2280 választó ajánlata alapján 3280 szavazattal. Ellenjelöltje: Ballá Aladár (48-as Kossuthpárti) volt. kivel szemben 397 szótöbbséggel győzött. A számvizsgáló s a naplóbírálóbizottság tagja. nagykárolyi gróf Károlyi József dr. (Székesfehérvár, pk.) 1884-ben született Budapesten. Róm. kath. nős, föld­birtokos. A csurgói és sőregi majorátus ura. Néhai Károlyi Gyula gróf és Pálffy Geraldine grófnő, palota­hölgy fia, gróf Károlyi Mihály öccse. Az elemi és közép­iskolát is Budapesten, utóbbit az V. ker. főgimnáziumban végezte.és a müncheni és a budapesti tudományegye­temek jog- és államtudományi fakultását hallgatta. 1906­ban tanulmányainak befejezése után hosszabb külföldi tanulmányútra indult, melynek során bejárta Német­országot, Olaszországot, Franciaországot, Oroszországot, Poroszországot, Spanyolországot, Angliát, Dániát, Por­tugáliát, Törökországot, Görögországot, Egyiptomot, Dél­afrikát, Algírt és Tuniszt. 1909-ben hazajött, letette az államtudományi doktorátust és átvette birtokainak keze­lését. Azóta vezető szerepet visz Fejérmegye társadalmi életében. Tagja 1908 óta Fehérvár és Csurgó községi képviselőtestületének és Fejér, Szatmár és Pest vár­megye törvényhatósági bizottságának. Elnöke a Fehér­vármegyei Gazdasági Egyesületnek, tagja az Országos Magyar Gazdasági Egyesületnek, a Magyar Mezőgazdák Szövetkezetének, a Nemzeti Casinónak, a Park-Klubnak, a Szent István-Társulatnak, a Földrajzi Társaságnak, a Magyar Történelmi Társulatnak, elnöke a Székesfehér­vári Vörösmarty-Körnek stb. 1910-ben Nagy-Károlyban pártonkívüli programmal megválasztották képviselőnek. Nagyobb beszédet mondott a véderővitában és az in­demnitásnál. 1917-ben Fejér vármegye főispánjának 19*

Next

/
Thumbnails
Contents